Abonelik Sistemleri Oyunları Nasıl Değiştirecek?

Abonelik Sistemleri Oyunları Nasıl Değiştirecek?

Oyunlar, vakit geçirmek için en ülkü cümbüş araçlarımızdan. Kolay ulaşılabilir, az efor sarfettiren, bunu yaparken de apayrı dünyaların içerisine girme imkanı sunan yüzlerce imal var. Aslında bakacak olursanız abonelik sistemleri, oyun dünyasında çok da yeni değil. Microsoft ve Sony, kendi konsollarında esasen bunu denedi. Üstelik birtakım ülkelerde 10 yıldan uzun bir müddettir abonelik satıyorlar… Xbo Live ve Play Station Plus birinci örnekler oldular. 

Şimdi de irili ufaklı pek çok şirketin ardından Google üzere devlerin de bu işe girdiklerini görüyoruz. Stadia’nın en büyük ortaklarından Ubisoft, Stadia’ya rakip olacak platformu UPlay Plus’ı duyurdu. Elbette o da abonelik sistemine dayanıyor.

Bir vakitler fiyatsız halde eriştiğimiz kimi oyunlara, yakın vakitte para ödeyeceğiz:

Abonelik Sistemleri Oyunları Nasıl Değiştirecek?

İyi bir oyun piyasaya sürüldüğünde, etkin oyuncuların onlarca katı kadar korsan oyuncu olur. Üretimciler ve yayıncılar bunu ziyadesiyle âlâ biliyorlar. Aslında Call of Duty, FIFA – PES, Witcher üzere üretimleri herkes yepyeni oynasaydı, inanın ki oyun imalcileri dünyanın en çok kazanan, en kıymetli şirketleri olurlardı. Ubisoft direkt Apple’a baş tutabilirdi mesela…

Çoğu insan hala tek bir oyun için 400 TL vermek yerine daima oynayabileceği 60-70 oyun için sınırsız mühletle ayda 20 TL vermeye hazır durumda. İş gelir – masraf olayına geldiğinde bu bahiste dünyanın en güzellerine bakmak lazım. 140 ülkede faaliyet gösteren muhasebecilik firması Deloitte uzmanı Kevin Westcot, şirketlerin çok çabuk ettiklerini söylüyor. 

Oyun üreticilerinin ortak sıkıntısı birebir:

Abonelik Sistemleri Oyunları Nasıl Değiştirecek?

Elbette ne kadar oyun oynayacağını bireyin kendisi sonlar, bunu yapacak yaşta değilse ailesi yapmalıdır. Lakin aylık 15 – 20 TL fiyatla, indirme yükleme olmadan erişilebilen oyun kütüphaneleri olacak. Bu kütüphanelerdeki oyunlar, eskiye göre daha erişilebilir olduğu için oyuncu sayısı artacak. Talep artacak. Direnç kırıldığı an, artık çabucak hemen herkesin oyuncu olduğunu görebiliriz.

Basit bir örnekle Spotify’ı düşünün. Birinci çıktığında birçok insan, müzik dinlemek için aylık fiyat vermeyeceğini söylüyordu. Evet, hâlâ bu türlü düşünenler var; fakat azınlık haline geldiler. Spotify, müziği daha ulaşılabilir, yasal ve çok çeşitli sunduğu için kazandı. Oyuncu sayısının da misal bir tesirle yükselmesi muhtemel. Ancaaaak dinlediğiniz müzikler bitiyor, birtakım oyunlar hiç bitmiyor. Oyun dünyasındaki en büyük fark da asıl buradan kaynaklanıyor.

Oyun şirketlerine daima para kazanabilecekleri kaynaklar lazım. O kaynaklar da klasik oyunların ve oyun anlayışının yerini almak üzere:

Abonelik Sistemleri Oyunları Nasıl Değiştirecek?

Sıradan bir oyun düşünün; hikayesi var, girip oynuyorsunuz. Bitiyor. Çıkıyorsunuz. Tahminen de o oyunu unutuyorsunuz. Firma o işten yalnızca bir keze mahsus fiyat alıyor. Gelirler tertipli değil. Şirket, son oyun çok sevildiği için ikincisini yapıyor. Bu sefer o oyun, birincisi kadar sevilmiyor, firma batıyor. Oyun bölümünde bu stil öykülere çok sık rastlanıyor. 

Ama şayet kelam konusu oyun öykünün yanında online oynama imkanı sunuyorsa, ömrü daha uzun oluyor. Hatta o oyun şayet yalnızca bir online oyun ise bu sefer inanılmaz bir gelir kaynağı oluyor. Şayet o oyunları bulut sistemiyle problemsiz bir biçimde sunarsanız talep artıyor. Talep artınca oyuncu sayısı ve gelirler de üst çekiliyor. Böylelikle odak noktası uygun bir kıssa sunmaktan, online oyunları daima kılmaya kayıyor. 

Online oyunlar berbat değil. En nihayetinde arkadaşlarınızla ya da öbür gerçek rakiplerl çaba edebiliyorsunuz. Lakin bu durum, oyunların yapısını ve imkanlarını sonsuza dek değiştirmek üzere. Deloitte üzere dev şirketlerin finansal açıklamaları, Ubisoft ve EA üzere devlerin zirve çalışanları, bu değişim sinyallerini çoktan verdi bile.

Google Stadia özelinde hazırladığımız YouTube görüntümüzü aşağıdan izleyebilirsiniz: