Adobe, Photoshop ile Düzeltilmiş Fotoğrafları Algılıyor

Adobe, Photoshop ile Düzeltilmiş Fotoğrafları Algılıyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fotoğraflar üzerinde oynamak mümkün olduğu için bir fotoğrafın gerçek mi yoksa düzmece mi olduğunu belirlemek bazen ziyadesiyle güç bir hal alabiliyor. UC Berkeley’deki bilim insanlarıyla birlikte bir çalışma yürüten Adobe, makine tahsili sayesinde üzerinde oynanan fotoğrafları otomatik olarak algılayabilen bir çalışmasını kamuoyuna duyurdu.

Şu an için bu aracı kamuya açık bir esere dönüştürmeye dair bir planı bulunmadığını bildiren Adobe sözcüsü, projenin Adobe’da bulunan ve üzerinde oynanmış görsel, görüntü, ses ve dokümanları tespit etmek için verilen uğraşlardan sırf biri olduğunu belirtti.

Şirketin blogunda yayınlanan bir paylaşımdaysa şu kelamlara yer verildi:

“Photoshop ve Adobe’un öteki yaratıcı araçlarının yeni bir dünyaya imkan sağlamasından büyük bir gurur duysak da teknolojimizin etik boyutunun da farkındayız. Uydurma içerikler basında önemli ve artan bir sorun olmaya devam ediyor.”

Adobe, Photoshop ile Düzeltilmiş Fotoğrafları Algılıyor

Araştırma, bilhassa makul bir alanın biçimini değiştirmek için kullanılan, Photoshop’un ‘Sıvılaştır’ özelliğinin kullanıldığı alanları tespit etmekte kullanılıyor. Mühendisler, yazılımı geliştirmek için hudut ağlarını sıvılaştırma özelliği kullanılan ve kullanılmayan görsellerin içerisinde bulunduğu bir data tabanıyla eğitti.

Ortaya çıkan algoritma önemli manada etkileyici oldu. Düzenlenmiş hızların da içerisinde bulunduğu hızlar ortasında beşerler %53’lük bir doğruluk oranı yakalarken algoritma %99’luk bir doğruluk oranına sahip oldu.

Araç şu an için basında yayılan düzmece medyaların önüne geçebilmek için ziyadesiyle erken bir safhada olsa da en azından bu alanda atılan bir adım olarak görülüyor.