Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Sıra Dışı Hayatı

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın Sıra Dışı Hayatı

Kleopatra, Mısır tarihinde tahminen de en çok bilinen tarihi figür. Kendisi MÖ 69 yılında dünyaya geldi. Evvel kardeşiyle evlendi, sonra Jül Sezar’la sevgili oldu, akabinde da Marcus Antonius Sezar ile sevgili olup koskoca Roma İmparatorluğunun başına geçti. İşte karşınızda bu zeki ve hoş kraliçenin öyküsü.

Kleopatra’nın Hayatı

Kral XII. Ptoleamaios Auletes’in kızı Kleopatra, Makedon kökenliydi. Buna karşın kendi kendine Mısır lisanını öğrendi. XII. Ptolemaios Auletes öldükten sonra taht, kızı Kleopatra ve XIII. Ptolemaios’a kaldı. XIII. Ptolemaios, Kleopatra’dan 8 yaş küçüktü ve kimi kaynaklara nazaran bu iki kardeş babalarının mevti akabinde evlendi.

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Sıra Dışı Hayatı

(Kleopatra'nın bir illüstrasyonu)

Kleopatra büyük olması sebebiyle idareye geçti fakat bu uzun sürmedi çünkü kısa bir mühlet sonra Suriye’ye kaçtı. Kendisine burada yeni bir ordu kurup, idaresi devralan kardeşiyle savaşmak için Pelusium kentinde döndü. Lakin Jül Sezar’ın o bölgeye gelmesi nedeniyle süreksiz bir barış ilan edildi.

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Sıra Dışı Hayatı

(Jül Sezar'ın bir heykeli)

Kleopatra, Jül Sezar ile sevgili oldu ve İskenderiye kuşatmasına Sezar ile birlikte gitti. Kuşatma İskenderiye’ye ulaştıktan sonra Kleopatra’nın kardeşi XIII. Ptolemaios, Nil Irmağına kaçtı ve orada boğuldu. Kleopatra ise hem kocası hem de kardeşi olan XI. Ptolemaios ile birlikte tahtına kavuştu. Akabinde babasının Jül Sezar olup olmadığı bilinmeyen Ptolemy Sezar’ı dünyaya getirdi.

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Sıra Dışı Hayatı

(Plotemy Sezar'ın Assassin's Creed: Odyssey oyunundaki uyarlaması)

Sezar MÖ 44 yılında suikaste uğradığında Kleopatra da kocası ve oğluyla Roma’da bulunuyordu. İskenderiye’ye geri dönmelerinin akabinde ise XIV. Ptolemaios da öldü ve böylelikle Kleopatra tahtın tek sahibi oldu. Sezar’ın suikastçıları Filippi Muharebesi’nde bozguna uğradı ve Ptolemy Sezar, Marcus Antonius Sezar’ın varisi haline gelmişti. Lakin Sezar’ın kendisinin seçtiği varisi yeğeni Octavius idi.

Sezar’ın suikastının akabinde yaşanan olaylarda Kleopatra’nın misyonunu öğrenmek için Antonius, Kleopatra’yı toplantıya çağırdı. Kleopatra da birçok armağanla birlikte bu toplantıya gitti. Kleopatra, Antonius’un dikkatini dağıtmak için görüşmeye geç gitti ve Tarsus’a Berdan Nehri’nden bir kayık üzerinde İsis kıyafetleriyle girdi. İşler Kleopatra’nın istediği üzere gitti ve Antonius, Kleopatra’ya aşık oldu.

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Sıra Dışı Hayatı

(Kleopatra ve Antonius'un bir illüstrasyonu)

İtalya’nın genç hükümdarı Octavius’un güçlenmesini göz arkası eden Antonius, Kleopatra’ya bağımsız bir kraliçe üzere davranmaya başladı. İkisi birlikte İskenderiye’de keyfine düşkün bir toplum yapısı oluşturdu ve birtakım tarihçilere nazaran ahlaksız, kimilerine nazaran ise Dionysos kültürüne adanmış olarak isimlendirildi.

Kleopatra, MÖ 40 yılında Alexander Helios ve Kleopatra Selen isimli ikiz çocuklarını doğurdu. Karısı Fulvia’nın vefatının akabinde Antonius ise Octavius ile süreksiz muahede sonucunda Octavius’un kız kardeşi Octavia ile evlendi. MÖ 37  yılında ise Antonius, Octavius ile mutabakatlarının imkansız olduğunu düşünüp Octavius ile evliliğini sonlandırdı ve Doğu’ya, yani Kleopatra’ya döndü.

Antonius’un düzenlemek istediği Part seferi için Kleopatra’nın ekonomik gücüne muhtaçlığı vardı. Kleopatra da bunun karşılığında Lübnan, Suriye ve Mısır topraklarının büyük bir kısmını geri istedi. Part seferi değerli bir sefer oldu ve başarısızlıkla sonuçlandı. Buna karşın Antonius, İskenderiye’de kutlamalarla karşılandı. Kutlamalarda Kleopatra ve Antonius, altın tahtlara oturdu ve çocukları da onların biraz aşağısında yer aldı. Antonius, Ptolemy Sezar’ın Jül Sezar’ın oğlu olduğunu ilan etti ve gerçek varisi olduğunu savundu.

Bunun akabinde Alexander Helios’a Ermeni Krallığı ve Fırat Nehri’nin gerisi, Ptolemy’e ise o bölgenin batısındaki topraklar verildi. Kız kardeş Kleopatra Selene de Libya’da yer alan Cyrene’i yönetti.

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Sıra Dışı Hayatı

(Alexander Helios ve Kleopatra Selene'in bir heykeli)

Octavius, bu olaylardan haberdar idi ve Antonius’a karşı Vesta Bakireleri’nden öğrendiği bilgilerle komplo kurdu. Octavius, Roma halkına Antonius’un ülkenin zenginliklerini yabancı bir bayana devredeceğini ve öldüğünde Mısır’a bu bayan ile birlikte gömülmek istediğini duyurdu. Bu sayede bir isyan çıktı.

Roma Senatosu, Antonius’un gelecek yıl konsüllüğü hakkını fes etti ve Kleopatra’ya savaş açtı. Octavius, MÖ 31’de Antonius ve Kleopatra’nın ordusuna savaş açtı. Mağlup olan Antonius ve Kleopatra Mısır’a kaçtı. Kleopatra mozolesinde inzivaya çekildi ve Antonius da son savaş için onun yanından ayrıldı. Antonius, Kleopatra’nın öldüğüne dair yanlış bir haber aldı ve kendini onun mozolesine taşıtarak orada öldü.

Antonius’un akabinde Kleopatra, 39 yaşında intihar etti ve çift, daha evvel de belirttikleri üzere birlikte gömüldüler. Birtakım kaynaklar Kleopatra’nın kendini bir engerek yılanı ile sokturarak intihar ettiğini söylüyor lakin buna dair net bir bilgi yok. Bahsettiğimiz öykü hoşunuza gittiyse, bu üslup içeriklerin olduğu arkeofili’ye buradan göz atabilirsiniz.