Apple TV'nin Sinir Bozucu Özelliği Hala Düzeltilmedi

Apple TV’nin Sinir Bozucu Özelliği Hala Düzeltilmedi

Apple, yenilenen Apple TV uygulamasını bugün prestijiyle iOS ve tvOS kullanıcılarına sundu. Apple TV uygulaması, yenilenmiş haliyle çok daha kullanıcı dostu bir uygulama olarak karşımıza çıksa da Apple TV kullanıcılarını çılgına çeviren bir özellik hala düzeltilmemiş durumda; tam ekran görüntü izleme.

Apple TV uygulamasında rastgele bir içeriği başlattığınızda varsayılan olarak portre yani dikey modda oynatılıyor. Şayet denetim merkezinde ekran döndürme kilidini açmadıysanız manzara ebediyen portre modunda kalıyor ve içeriği hiçbir vakit tam ekran olarak izleyemiyorsunuz. Bu durum ziyadesiyle can sıkıcı.

Dünyanın en büyük çevrimiçi yayın platformu olan Netflix, bu mevzuyu çoktan aşmış durumda. Netflix’te rastgele bir içeriği başlattığınızda otomatik olarak tam ekran moduna geçiyor. Böylelikle denetim merkezini açma, ekran döndürme kilidini kaldırma, yine içeriğe dönme, telefonu yan çevirme adımlarını uygulamanıza gerek kalmıyor.

Apple TV'nin Sinir Bozucu Özelliği Hala Düzeltilmedi

YouTube ise bu mevzuda farklı bir siyaset izliyor. Bir içeriği açtığınızda birinci olarak portre modunda açılıyor ama ekranda yer alan boşluklar yorumlar, içerik açıklaması, önerilen görüntüler ile dolduruluyor. Ayrıyeten görüntü oynatıcının çabucak sağ alt köşesinde bulunan tam ekran simgesine dokunarak içeriği tam ekran olarak izleyebiliyorsunuz.

Apple TV'nin Sinir Bozucu Özelliği Hala Düzeltilmedi

Şimdi Apple’ın da hakkını yemeyelim; Apple TV’de de bir tam ekran simgesi bulunuyor. Bu simgeye dokunduğunuzda aşağıda sol tarafta görmüş olduğunuz içerik, sağ taraftaki haline dönüşüyor. Sonuçta ekranın tamamı kaplanıyor mu kaplanıyor. Kimse size içeriğin tamamını izleyebileceğinizi söylemedi.

Apple TV'nin Sinir Bozucu Özelliği Hala Düzeltilmedi

İşin tuhaf tarafı; içerikler 2016 yılında yayınlanan iOS 10.2’de varsayılan olarak yatay modda tam ekran başlatılıyordu. Ekran döndürme kilidinin açık olup olmaması kıymetli değildi. Apple, iOS 11 ile birlikte portre modu varsayılan hale getirdi ve o günden bu yana tam ekran içerik izlemek için ekran döndürme kilidini açmanız gerekiyor.