Bethesda'nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Bethesda’nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Bethesda, Fallout ve Elder Scrolls serileriyle birlikte rol yapma oyunlarındaki muvaffakiyetini çoktan kanıtlamış bir firma. Bu oyunlar oyunculara o kadar varlıklı bir dünya ve hoş bir atmosfer sunuyor ki, oyunu oynarken kendinizi kaptırmamak elde değil. Son periyotta çıkan Fallout oyunlarını bir kenara bırakırsak, Bethesda’nın yaptığı oyunlar tam olarak olumlu tenkit yağmuruna tutuluyor. Şu sıralar Starfield üzerine çalışan firma, tüm yüklerini bu oyun üzerine vermiş durumda. Bu yüzden ortaya çıkacak sonucun güzel bir oyun olacağını düşünmek haksız bir beklenti olmaz.

Starfield Bethesda’nın 25 sene sonra yarattığı birinci yepyeni seri olacak. Birebir vakitte oyunun uzayda geçeceği bilgisi dışında bilinen çok fazla bir şey yok. Yani şu anda oyun tam bir gizem abidesi. Oyunla ilgili elimizde bulunan en somut şey E3 2018’de The Elder Scrolls 6 açıklanmadan çabucak evvel yayınlanan fragman. Bu yüzden gelin yazımıza Starfield’ın fragmanıyla başlayalım.

Starfield fragman:

Oyunun fragmanı hakkında söyleyecek çok bir şey yok zira fragman oyunla ilgili verebileceği en az bilgiyi verecek biçimde tasarlanmış desek yanlış olmaz. Bethesda’nın oyunlarla ilgili yayınladığı birinci fragmanlar göz önünde bulundurulursa aslında bu durum pek sürpriz sayılmaz. Sonuçta Elder Scrolls 6 için yayınladıkları fragmanda da yalnızca oyunun geçeceği araziyi göstermişlerdi lakin bu bile oyunun nerede geçeceğine dair sayısız teori ortaya atılmasına yetti.

Gelelim Starfield’ın fragmanına. Fragmanda gördüğünüz üzere çöllerle kaplı bir gezegenin etrafındaki bir uzay istasyonu görünüyor. Bu uzay istasyonu bilim kurgu sinemalarından kopmuşçasına gerçeğe yakın halde dizayn edilmiş. Sonrasında bu uzay istasyonu Star Wars sinemalarını hatırlatacak biçimde gözden kayboluyor. Burada gördüğünüz efekt ise muhtemelen bir solucan deliği. Bu ortada fragmanın en başında, tüm fragmanı gözünden izlediğimiz kameranın lensine yansıyan, tamamı görünmeyen bir söz var. Bu söz Türkçe’de “takımyıldız” manasında gelen “constellation” sözü olabilir.

Starfield çıkış tarihi:

Bethesda'nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Starfield’ın çıkış tarihiyle alakalı Bethesda tarafından yapılan net bir açıklama yok. Starfield’ın proje yöneticisi Todd Howard, oyunun mevcut kuşak konsollara çıkış yapmayabileceğini söyledi. Bu açıklamayla birlikte elimizde net olmasa da bir tarih aralığı var diyebiliriz. Oyunun yeni nesille yakın bir vakitte çıkacağını varsayarsak, çıkış tarihi olarak 2020 ve 2021 yılları aralığını düşünebiliriz.

Oyunla ilgili tüm bu gizeme karşın Todd Howard’ın Elder Scrolls 6 yerine Starfield’a yük verdiklerini neredeyse her fırsatta vurgulamasını oyun açısından olumlu bir gelişme olarak betimleyebiliriz. Zira kestirim edebileceğiniz üzere bir şirket bir oyuna ne kadar tartı veriyorsa o oyun o kadar kaliteli olabiliyor. Elder Scrolls üzere dev bir marka dururken Starfield projesine odaklanmaları da Starfield oyunu için beklentileri yükseltiyor.

Starfield ne vakittir geliştiriliyor?

Bethesda'nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Henüz bir çıkış tarihi açıklanmamasına rağmen, Todd Howard projenin ön üretim evresini çoktan geçtiğini ve şu anda aslında oynanabilir durumda olduğunu söylüyor. Olağan burada belirtilen oynanabilirlik oyunun piyasaya sürülmeye hazır olduğu seviyede değil. Yapımcıların elinde yıllardır geliştirdikleri oyunla ilgili oynanabilir bir sürüm var fakat bu sürüm eklenilen yeni özellikler üzere ögelerin test edilmesi için üretilmiş bir sürüm.

Howard verdiği röportajlardan birinde takımıyla birlikte bu türlü bir oyun yapmayı yaklaşık 10 yıldır düşündüklerini söylüyor. Bunun yanı sıra oyunu 5-6 sene evvel kâğıda geçirmeye başlamışlar. Fallout 4 çıkar çıkmaz da Starfield için kolları sıvayıp oyunu etkin bir halde geliştirmeye başlamışlar. Yani Starfield yaklaşık üç buçuk yıldır geliştiriliyor.

  • Cevap: Oyun yaklaşık üç buçuk yıldır geliştirilme etabında.

Starfield hangi yeniliklerle gelecek?

Bethesda'nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var ki Starfield ile ilgili bildiğimiz neredeyse her şey Todd Howard’ın bugüne kadar verdiği röportajlarda söylediği şeylerle sonlu. Örneğin Howard bu röportajlardan birinde, Starfield’ın bir Elder Scrolls ya da Fallout oyunu üzere mi olacağı sorusuna şu biçimde karşılık veriyor:

“Bu soruya evet ya da hayır biçiminde bir karşılık vermek istemiyorum. Zira bu soru sizin için ya da oyunu oynayacak beşerler içim tam olarak ne manaya geliyor bilemiyorum. Şunu söyleyebilirim, oyun farklı olacak lakin oyunun içinde Bethesda DNA’sı bulunacak.”

Howard bu kelamlarının yanı sıra, oyuna uzun vakittir düşündükleri ve tam oturacak sistemler eklediklerini de belirtiyor. Bethesda’nın şimdiye kadar hiç uzayda geçen bir oyun yapmadığını göz önünde bulundurursak, Starfield’da evvelki oyunlarda bulunmayan kimi sistemleri görecek olmamız çok muhtemel.

  • Cevap: Todd Howard bu soruya net bir yanıt vermemekle birlikte oyunda yeni sistemler kullanacaklarını söylüyor.

Starfield'da uzay seyahati nasıl olacak?

Bethesda'nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Todd Howard ve Elon Musk ortasında geçen bir sohbette, Starfield’da uzay seyahati yapmanın 1940’larda uçuş yapmak üzere tehlikeli olacağını söylendi. Yani oyunda Star Trek filmindeymişçesine rahat bir halde uzayda seyahat yapamayacaksınız. Fakat Howard oyunu bir simülasyon haline getirmemek için de gayret harcadıklarını söylüyor. Hülasa oyun uzay seyahatini güya sıradan hayatın bir parçasıymış üzere hissettirmeyecek lakin oyuncuları çok fazla da yormayacak.

  • Cevap: Oyunda uzay seyahati gerçekçi bir pay sahip olacak lakin simülasyon derecesinde değil.

Todd Howard oyuna ilham kaynağı olması için SpaceX’i ziyaret etmiş:

Bethesda'nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Elon Musk ve Todd Howard ortasındaki sohbet sırasında oyunun imaliyle alakalı enteresan bir bilgi de ortaya çıktı. Todd Howard Starfield oyunu için SpaceX’i ziyaret etmiş ve burada topladığı bilgilerle oyuna birtakım özellikler eklemeyi düşünüyormuş. Bu özelliklerden biri, helyum soygazının radyoaktif olmayan daha hafif bir izotopu olan Helyum-3’ün, Starfield’daki uzay gemilerinin yakıtı olarak kullanılması. Şimdi bu türlü bir şeyi yapacaklarını kesin olarak açıklamayan Howard, SpaceX gezisinden yararlarına örnek olarak bunu söylüyor.

Bu kadar bilgi yetmez. Yok mu daha fazlası? Maalesef yok amaaa…

Bethesda'nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında 7 Detay

Şimdilik maalesef Starfield oyunuyla ilgili bildiğimiz şeyler bu kadar. Olağan bu noktada şunu belirtmekte yarar var ki oyun Bethesda’dan görmeye alışık olduğumuz oyunlar üzere bir rol yapma oyunu olacak. Birebir vakitte Bethesda’nın varlıklı bir dünya yaratacağı konusunda da kuşkumuz yok. Oyunla ilgili daha fazla bilgiye ise muhtemelen 2020 yılında ulaşabileceğiz.

Bethesda’nın yeni uzay temalı oyunu Starfield hakkında bilinenleri sizlere aktardığımız yazımızın sonuna geldik. Sizin de oyunda olmasını istediğiniz ayrıntılar ya da özellikler varsa bunları yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Oyunla ilgili yeni bilgiler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.