BTK Uyardı: İnternette İlk Çıkan Sitelere Güvenmeyin

BTK Uyardı: İnternette İlk Çıkan Sitelere Güvenmeyin

Günümüzde birçok süreci internet üzerinden gerçekleştiriyoruz ve internetten süreç gerçekleştirirken vakit ya da güçten kâr ederken belli riskleri de kabul etmiş oluyoruz. Bu risklerden biri de ‘sanal dolandırıcılık’ ismi verilen, ferdî dataların açığa çıkarılması ve müsaadesiz kullanılması süreci.

Banka hesap bilgilerinin yanı sıra kredi kartı bilgileri ve şifreleri üzere bilgilere ulaşabilen dolandırıcılar, şahıslar farkında bile olmadan büyük maddi ziyanlara sebep olabiliyor. BTK, bu üzere şahısların ortak kullandığı sistemi açıkladı.

BTK Uyardı: İnternette İlk Çıkan Sitelere Güvenmeyin

Özellikle ziyanlı temaslardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen BTK’nın mevzuya ait tam açıklaması şu halde oldu:

“Kullanılan prosedürler farklı farklı olsa da bu çeşit tuzağa çeken içeriklerden korunmanın yolları tıpkı. İnternet dolandırıcılarının kullandıkları yollar her geçen gün değişse de, hakikat bilgi, kâfi dikkat ve şuurlu kullanım ile bu çeşit olumsuz olayların önüne geçmek mümkün. Rastgele bir internet sitesinin arama motorlarında birinci sıralarda yer alması o sitenin her vakit sağlam olduğu manasına gelmez. Emniyetli bir internet sitesinde, itinayla hazırlanmış 'Hakkında' ve 'İletişim' bilgisinin yanı sıra kullanıcılara kâfi ve gerçek bilgiler sunan içerikler olmalıdır.”

“Sosyal medyada yayılan bilhassa bilinirliği fazla olan internet sitelerini taklit eden, düzmece adreslere ve taşınabilir uygulamalara tıklayarak her hangi bir süreç yapılmamalı, ferdî bilgiler paylaşılmamalıdır. Birçok vakit geçersiz adresler, özgünlerinden bir harf yahut bir sayı farkı ile deverana sokulur. Bu yüzden bir linke tıklamadan evvel adres dikkatlice incelenmelidir. İnternet sitelerinin 'https' protokolüne sahip olması, irtibatın şifrelendiğini gösterir ve bilgilerin 3. bireylere sızdırılması büyük ölçüde engellenmiş olur. Bilhassa toplumsal medya platformlarında giderek yaygınlaşan tıklama dolandırıcılığı yani 'Oltalama/Phishing' hücumlarından korunmak için muteber olmayan-şüpheli linklere tıklanmamalıdır. İnternet ve toplumsal paylaşım ağlarında; para kazanmayı vadeden, hediye-ödül kazandığınızı tez eden ve bu yüzden sizden para talep eden yahut size para-hediye teklif edenlerden uzak durulmalıdır. İnternet ve toplumsal medya ortamlarında sıkça kullanılan toplumsal mühendislik, insanın duygusal dikkatsizliğinin, eğilimlerinin, zaaflarının kullanılması yolu ile gerçekleştirilmektedir. Dikkatli ve sorgulayıcı olunmalıdır.”