Çin'deki 'Mavi Gözyaşı' Turistlerin Gözdesi Halini Aldı

Çin’deki ‘Mavi Gözyaşı’ Turistlerin Gözdesi Halini Aldı

Doğu Çin Denizi’nde bulunan ve ‘mavi gözyaşı’ olarak isimlendirilen planktonlar, rekor sayıdaki turistin Çin’e gitmesine sebep oluyor. Harika görüntü birçok kişiyi etkilese de planktonlar, deniz ömrüne karşı bir tehdit olarak görülüyor.

‘Deniz pırıltıları’ olarak da bilinen organizmalar ekseriyetle kıyı kısımlarında bulunuyor. Rahatsız edildiklerinde parlak maviye dönen bu canlılar turistler için bir çeşit görsel şölen oluşturuyor. Natürel ki büyüleyen bir imajları olsa da planktonların uzun vadede deniz hayatına karşı ziyanları olduğu da söyleniyor.

Çin'deki 'Mavi Gözyaşı' Turistlerin Gözdesi Halini Aldı

İnsan sağlığına karşı direkt bir tehdit barındırmayan planktonlar, okyanuslardaki hayatı tehdit edebilecek kadar yüksek düzeylerde amonak salgılıyorlar. Bu da bölgedeki suyun oksijen oranının düşmesine neden oluyor.

Bilim insanları, bir müddettir Çin kıyılarındaki planktonların izini sürüyor ve Geophysical Research Letters mecmuasında yayınlanan yeni bir rapora nazaran plankton sayısında önemli bir artış oluşmuş durumda. Yeniden rapora nazaran bu artışın, yükselen sıcaklıklar ve artan gübre kullanımı sonucunda suya giren besleyici hususlar sonucunda gerçekleştiği belirtiliyor.