Çinli Çocuk, Telefon Yüzünden Ciddi Görme Kaybı Yaşadı

Çinli Çocuk, Telefon Yüzünden Ciddi Görme Kaybı Yaşadı

Çin’in doğusunda bulunan Jiangsu bölgesindeki bir aile, sessiz olmasını sağladığı için her gün kızlarının eline telefon veriyordu. Günde 4 saat telefon ekranına maruz kalan küçük kız, görme kaybına uğradı.

Bir yaşından bu yana devam eden bu alışkanlık sonucunda gerçekleşen olay, ailenin kızlarındaki bir değişikliği fark etmesinden sonra ortaya çıktı. Kızlarının gözlerini sık sık kırpıştırdığını belirten aile, tabip muayenesinin akabinde çocuklarında ‘şiddetli miyop’ bulunduğunu öğrendi.

Çinli Çocuk, Telefon Yüzünden Ciddi Görme Kaybı Yaşadı

‘-9 diyoptri’ derece gözlük verilen kızın durumunun geri döndürülemez olduğu ve ilerleyen periyotta daha da kötüleşebileceği belirtildi. Ortalama bir bozukluktaki oranların -0,5 ila -0,3 ortasında seyrettiği tabir edildi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün Nisan ayında yayınladığı bir kılavuza nazaran bir yaşın altındaki çocukların elektronik ekranlara bakmaması önerilirken iki ila dört yaşındaki çocuklar için de minimum müddet bir saat olarak belirlenmişti. DSÖ, tıpkı vakitte çocukların bu çeşit sınırlamalarla büyümesinin sağlıklı yetişmeleri açısından epeyce değerli olduğunu da belirtti.