Dijital Türkiye, Kullanıcı Dostu Arayüze Kavuşacak

Dijital Türkiye, Kullanıcı Dostu Arayüze Kavuşacak

Önceki ve sık bilinen ismiyle e-devlet, şimdiki ismiyle Dijital Türkiye olan platformun 42 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu tabir eden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç, “Kullanıcı dostu arayüzler hazırlayarak 'Dijital Türkiye’yi insanların çok daha rahat kullanmasını sağlayacağız.” dedi.

Ali Taha Koç, toplantılarda ele alınan hususlardan bir adedinin de datanın bir bedele dönüştürülmesi olduğunu söyledi ve Türkiye’nin de data paylaşımı ve açık bilgi konusundaki siyasetlere ayak uyduracağını tabir etti.

Dijital Türkiye, Kullanıcı Dostu Arayüze Kavuşacak

Veri ve zımnilik hakkında da konuşan Koç, “Verilerin paylaşımında bir itimat oluşması lazım. Bunun için de en değerli mevzu 'verinin anonimleştirilmesi'. İnsan faktörünün datadan çıkarılması halini 'verinin anonimleştirilmesi' olarak tanımlıyoruz.” dedi.

Koç, ferdî bilgilerin kullanımı hakkında ise şöyle konuştu:

“Özellikle objelerin interneti üzere teknolojilerle bir arada artık dijital dünyadaki bütün datalar toplanabiliyor. Biz, bu dataların Türkiye'de kalmasını ve Türkiye'de bir pahaya dönüşmesini istiyoruz. İnsanların bu bilgileri paylaşabilmesi için öncelikle güvenmesi lazım. Firmalar kullanıcı isteğini aldığında elde ettikleri bütün bilgileri emelleri doğrultusunda kullanabiliyorlar. Bu da büyük riskler barındırıyor. Ferdî dataların kullanımı aslında insanın ömür hakkıyla tıpkı bedeli taşıyor.”

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi

Dijital Türkiye, Kullanıcı Dostu Arayüze Kavuşacak

Son yılların tartışmalı mevzularından olan yapay zekâ hakkında da bilgi veren Koç, “Yapay zekayla bir arada bir dehşet oluştu, 'Acaba işlerimizi elimizden mi alacak?' diye. İş biçimi değişecek lakin işimizden olma üzere bir durum kelam konusu olmayacak. İnsan odaklı bir yapay zeka gündeminde çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.

Koç, eski ismiyle e-devlet, şimdiki ismiyle Dijital Türkiye olan platformun, dünyadaki e-devlet gelişmişlik endeksinde süratle üst sıralara tırmandığını söylerken hedeflenen pozisyonun birinci 20 olduğunu ve bunu başarmak için verilen hizmet sayısıyla birlikte kalitesinin de artırılmasının hedeflendiğini lisana getirdi.

Yapay zekâ ve ortak fon

G20 tepesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile katılan Ali Taha Koç şunları söyledi:

“Herkes bilhassa adil olma konusunda hemfikir. Yapay zeka ve data tahlili bahislerinde öncelikle çok büyük bir yatırım yapmanız gerekiyor. Bu yatırımı yapabilecek ülkeler sonlu, o yüzden ortak bir fon oluşturularak daima birlikte bir altyapı oluşturulması ve herkesin bu yeni kuşak teknolojilerinden adil bir hisse alması gerektiği toplantılarda konuşuldu.”