Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

The Walt Disney şirketi, Walt ve Roy O. Disney kardeşler tarafından kurulduğu günden bu yana çok yol kat etti. Bir karikatür stüdyosu olarak başladıkları bu hikayeye eğlence parkları olan ve dünyanın en çok kazanan sinemalarını üreten bir dev olarak devam ettiler. 

Bu yazımızda sizlere, “dünyanın en keyifli yeri” diye tabir edilen Disney dünyasının ardındaki, Disney ailesinden bahsedeceğiz. Vakitle şirketten uzaklaşan ailenin mal varlığı net olarak bilinmiyor. GOBankingsRates sitesi, şirketin net pahasının 130 milyar dolar olduğunu varsayım ediyor. Roy O.’nun torunu Roy P., yaptığı bir açıklamada, ailenin, şirketin sadece %3’lük hissesine sahip olduğunu söyledi. Bu bedel, ailenin kıymetinin 3.9 milyar dolar civarında olduğunu ortaya çıkarıyor.

Şimdi gelin, Disney ailesinin 3 kuşağının lisanlara destan öyküsüne yakından bakalım:

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Disney’nin kurucularından Walt Disney, liseli bir gençken daima karikatürist olmak istemişti. Bu isteği onu Chicago Görsel Sanatlar Akademisi’nde müfredat dışı dersler almaya itti. Sonrasında Missouri isimli bir reklam şirketinde çalışan Walt, burada animasyon yapmayı öğrendi. Öğrendiği bilgilerle, Laugh-O-Grams isimli bir animasyon şirketi kurdu. Fakat yaptığı şanssız bir muahede, şirketini çöküşe sürükledi. Pictorial Clubs isimli şirket, Walt’a 6 sinema yapması karşılığında 11.000 dolar teklif etti. Lakin Pictorial, batması sonucu, Walt’a sırf 100 dolarlık bir ödeme yapabildi.

Walt yaşadığı bu şanssız olaydan sonra Hollywood’u terk etti. 1923 yılında, ortası çok uygun olan kardeşi Roy O. Disney’le bir arada, Disney Brothers Cartoon Studio isimli, sonrasında Walt Disney ismini alacak şirketi kurdu. Şirkette Walt yaratıcı kısımdan, Roy ise finans kısmından sorumluydu.

Mickey Mouse'un doğuşu:

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Tam 5 sene sonra, bugün milyonlar tarafından sevilecek Mickey Mouse karakteri, Steamboat Willie isimli çizgi sinemada uzunluk gösterdi. 1937 yılında, birinci uzun animasyonları olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i yayınladılar. On dört sene evvel borç içinde kurdukları şirket, milyon dolarlar yöneten bir dev haline geldi. Walt, 1950’lerin sonunda, ailelerin daima birlikte vakit geçirebileceği, sinemalardan, dizilerden ve cümbüş parklarından oluşan bir dünya yarattı.

Walt Disney, çok başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra, tıpkı vakitte çok düzgün bir aile babasıydı. 1925 yılında, 8 yıl sonra kızları Diane’i doğuracak Lillian Bounds ile evlendi. Çift daha sonra küçük Sharon’ı evlatlık edindi. Walt, kızlarını okula her gün kendisi götürürdü ve meskene neredeyse hiç iş getirmezdi.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Öyle ki çiftin kızları, babaları Walt Disney’nin, işinde dünyada tek olacak kadar âlâ bir insan olduğunu bilmeden büyüdüler. Walt Disney onlar için yalnızca babalarıydı.

Disney ailesinin Los Angeles Holmby Hills’te, 1998 yılında 8.5 milyon dolara satılmış bir konutu vardı. Aile o denli mütevazi bir hayat yaşıyordu ki, meskenin yeni sahibi meskende yaptığı tamirat ve yenileştirmelerden sonra meskenin fiyatı 90 milyon dolara çıktı.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Walt Disney 1966 yılında akciğer kanseri teşhisiyle öldüğünde, geriye, mükemmel bir hayat sunduğu bir aile bıraktı.

Walt Disney’nin büyük kızı Diane, 1954 yılında Ronald Miller’la evlendi ve 7 çocukları oldu. Çocuklarına, tıpkı kendisine yapıldığı üzere, sıcak, şöhretten uzak ve sıradan bir hayat sundu. Çocuklarına bakıcı tutmak yerine, onlarla kendisi ilgilendi.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Çiftin çocuklarından Jennifer, bir röportajda büyüklerinin onları dış dünyadan çok âlâ koruduklarını söyledi. Onlar sayesinde olağan bir hayat sürdüklerini tabir etti.

Diane, 2013 yılında, 79 yaşında Walt Disney’nin yaşayan son kızı unvanıyla hayata gözlerini yumdu.

Walt’un küçük kızı Sharon ise, iki evlilik gerçekleştirdi. Birinci eşi Robert Brown’la bir çocuk evlatlık edindiler. İkinci eşi Bill Lund’dan ise bir ikizi oldu.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Kardeşi Diane üzere, şöhretten uzak bir hayat yaşayarak çocuklarını müdafaayı seçen Sharon, 1993 yılında, göğüs kanseri teşhisiyle hayatını kaybetti.İlk evliliğinden çocuğu Victoria, hayli savurgan bir insandı. Bir seferinde, bir Disney yolcu gemisinde kaldığı suit odayı darmadağın etti. İkinci evliliğinden çocuğu Michelle, hiçbir vakit iş sahibi olmadı ve üç tane konutu var. Michelle’in ikiz kardeşi Brad ise sıradan bir hayat sürdüğünü söylüyor.

Victoria 2002 yılında sıhhat meselelerinden dolayı hayatını kaybettikten sonra, şirket üzerindeki hisseleri, ikiz kardeşler Michelle ve Brad ortasında dağıtıldı. Bu durum Michelle ve Brad ortasında uzun yıllar süren bir hengame başlattı.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Mirasın, yıllık ödemelerle, 35, 40 ve 45 yaşlarında 5 yıllık aralıklarla dağıtılması gerekiyordu. Heyet, Michelle’in ödemelerini yaptı fakat Brad’in haklarını elinden aldı. Bunun sebebi, Michelle ve heyetin, Brad’in kendi hissesini, kronik mahzurundan ötürü yönetemediği ve babaları Bill’in bu mahzurundan faydalanıp para kazandığını düşünmeleriydi.

Pek ya her şeyi başlatan öbür isim Walt’un kardeşi Roy Disney?

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Roy O., Edna Francisle evlendi ve 1930 yılında Roy E. Disney isimli tek çocukları dünyaya geldi. Roy E., daha sonraları The Walt Disney şirketinin üst seviye yöneticisi olacaktı.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Roy E.’nin 4 çocuğu vardı. Bu çocuklar Susan, Roy P., Tim ve Abigail Disney’di.

Michael Eisner 1980’lerde Disney’nin CEO’su olduktan sonra, şirket bir anda yükselmeye başladı ve ailenin mal varlığı Roy E.’nin çocukları büyürkenkinin 50 katına ulaştı. Roy E. 2009 yılında mide kanserinden hayatını kaybetti.

Zenginlikten huzursuzluk yaşamak:

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Roy E.’nin çocuklarından Abigail, 20’li yaşlarında bir genç kızken, ailesinin zenginliğinden ötürü huzursuz olmaya başladı. Abigail yaptığı bir röportajda, o vakitler ailesinin servetinden ötürü kendinden utandığını, kendi parasını kazanan insanların yanındayken aşağılık kompleksi hissettiğini söyledi.

Çocuklarının bu kahırları yaşamaması için çok uğraşan Abigail, onlara varlıklı olmanın makus ya da âlâ bir şey olmadığını, kişiliklerini belirleyecek olanın para değil, kendileri olduğunu öğretmeye çalıştı. Abigail sonraları belgesel imalcisi Fork Films’i kurdu.

Abigail’in kardeşlerinden Roy P. ise bir yatırımcı. Verdiği bilgilere nazaran Walt ve Roy O., yıllar 1960’ı gösterirken vakit, şirketin sırf %20’sine sahiplerdi. Roy'un öbür çocuklarından Tim bir senarist ve tam bir emlak hükümdarı. usan da emlak dünyasıyla epey içli dışlı.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Kardeşler dost, aileler düşman:

Bu iki ailenin birbirleriyle olan alakası de hayli ilgi cazibeli. Walt ve Roy O. her ne kadar ailelerini bir ortada tutmaya çalışmış olsalar da Roy O. 1971’de öldükten sonra iki aile birbirinden vakitle uzaklaştı.

Diane’in kocası Ronald 1980’lerin başında Disney’nin CEO’su oldu. Sonra Roy E.’nin, Ronald’ın yerine Eisner’i getirmesiyle iki aile ortasındaki bağlar derinden etkilendi. Lakin iki aile sonrasında ortalarındaki uyuşmazlıkları bir nebze de olsa çözdüler. Roy E., tüm varisler ortasında, Disney işiyle uğraşan tek kişi oldu.

Diane her ne kadar işin içine girmemiş olsa da Walt Disney Aile Müzesi’ni açarak, iki aile içinde, Walt’un mirasını yaşatmak için en çok uğraşan insan oldu.

Dünyayı Fetheden Disney Ailesinin İbretlik Hikayesi

Disney ailesinin birçok bireyi, şirket işlerinden uzak durdu. Zenginliklerini ve güçleriniyse hayırsever hedefler uğruna kullandılar. Günümüzde hayatımızın her köşesinde bir biçimde imzası olmayı başaran Disney şirketinin ardındaki Disney ailesinin, ne derece uzun seyahatlerden geçtiğini gördük. Tüm bunların olmasını mümkün kılan Walt Disney, tarihin en büyük medya imparatoruydu. Sanıyoruz ki o denli kalmaya devam edecek.