Foxconn Üretimini Çin'in Dışına Çıkarmasını İstiyor

Foxconn Üretimini Çin’in Dışına Çıkarmasını İstiyor

Foxconn’un kurucusu ve ortağı Terry Gou, Apple’dan iPhone üretimini Çin’in dışına çıkarmasını istediğini söyledi lakin bu açıklama, Apple’dan daha çok Tayvanlı seçmenler için yapılmış olabilir. Gou; Foxconn’un yöneticiliğinden Tayvan lider adayı olmak için vazgeçti ve Bloomberg, Gou’nun iPhone üretimini Tayvan’a taşınmasını önerdiğini bildirdi.

Foxconn Üretimini Çin'in Dışına Çıkarmasını İstiyor

Precision Industry’nin paylarının büyük bir çoğunluğuna sahip olan Terry Gou, “Apple’ın Tayvan’a taşınmasını öneriyorum” halinde bir açıklamada bulundu. Apple’ın üretimini Çin’in dışına çıkarıp çıkarmayacağı hakkındaki sorulara da “Bence oldukça mümkün” dedi ve daha fazla ayrıntı vermedi.

Apple’ın, Trump’ın ithalat tanımlarından kaçmak için bu türlü bir yol izleyebileceği hakkında son vakitlerde artan spekülasyonlar mevcut. Bir rapora nazaran firma, üretiminin %15 ile 30’unu Çin’in dışına çıkarmayı düşünüyor.

Foxconn Üretimini Çin'in Dışına Çıkarmasını İstiyor

Foxconn, daha evvel de Apple’a bütün iPhone’ların Çin’in dışında birleştirmesinin yapılabilir bir şey olduğunu söylemişti. Foxconn’un yeni lideri Liu Young-way, firmanın gerekeni yapmakta hazır olduğunu söyledi. “Üretim kapasitemizin %25’i Çin’in dışında ve biz, Apple’ın ABD piyasasındaki gereksinimleri karşılamasına yardım edebiliriz” diyen lider,Apple için Hindistan’da da yatırımlar yapıldığını da ekledi. Young-way, ayrıyeten “Apple’ın isteğini karşılayacak kadar üretim kapasitesine sahibiz” formunda bir açıklamada da bulundu.

Apple ise gelecek için kaygılı:

Apple, Trump’ın ABD ve Çin ortasındaki ticaret savaşını bir üst düzeye çıkarmasından ötürü epey telaşlı. Cupertino merkezli şirketin bugün Amerikan Ticaret Temsilcisi Robert Lightizer’e Apple eserlerine %25 vergi uygulamak, firmanın ABD’ye olan katkısını azaltacağını yazdığı ortaya çıktı.

Foxconn Üretimini Çin'in Dışına Çıkarmasını İstiyor

Yazı; fiyatları yükseltmektense artan fiyatları Apple’ın soğuracağının, münasebetiyle firmanın daha az kâr elde edeceğini ve bu nedenle de daha az vergi ödeyeceğinin de altını çizdi lakin Trump’a nazaran Apple, bu ithalat tariflerinden üretimini Çin’in dışına çekerek kurtulabilir. ABD lideri, firmayı üretimini ABD’de yapması için sıklıkla aradı fakat Apple, bu durumun mümkün ya da faydalı olmadığını söylemekte ısrarcıydı.

Bloomberg, Gou’nun önerilerinin önemli siyasal sonuçlar doğurabileceğini not etti. Değerli boyutlardaki üretimin Çin’den Tayvan’a taşınması iki devlet ortasında gerginliğin yaşanmasına sebep olabilir. Foxconn Teknoloji Grubu’nun değerli bir kesimi olan Hon Hai, neredeyse bir milyon kadar insanı çalıştıran Çin’deki en büyük özel firmalardan birisi ve çalışanların çoğunluğu göçmen emekçilerden oluşuyor.