Gelecekte İnsanlığı Tamamen Kablosuz Bir Hayat Mı Bekliyor?

Gelecekte İnsanlığı Tamamen Kablosuz Bir Hayat Mı Bekliyor?

Bluetooth aygıt pazarı, gitgide kıymet kazanıyor. Artık arabanızdan tutun konutunuza kadar neredeyse birçok teknolojik alette Bluetooth temas seçeneği bulunuyor. Bluetooth teknolojisinin en çok artış gösterdiği kategori ise Bluetooth ses sistemleri.

Araştırmalara nazaran 2023 yılına kadar her 10 hoparlörden 9’unda Bluetooth teması bulunacak. Daha da kıymetlisi, bugün satılan kulaklıkların %50’si Bluetooth kontağa sahip. Bu pazardaki artışın fark edilmesi üzerine bu sene içerisinde Bluetooth teknolojisinde büyük gelişmeler yaşanacak.

2019’un ikinci yarısında yeni bir Bluetooth ses mimarisi gelecek

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde yeni bir çekirdek ses mimarisi duyurulacak. Fazla ayrıntı belirtilmedi lakin yepisyeni özellikler geleceği aşikâr. Birinci olarak, yeni mimari daha kaliteli ses iletimi sunacak. Bu mimarinin codecs’i şu an piyasada var mı yok mu bilinmiyor. Gecikme de kalkacak sıkıntılar ortasında olacak. Bu da oyuncu kulaklıklarının Bluetooth varyasyonlarına sahip olması için kıymetli bir adım olabilir.

Gelecekte İnsanlığı Tamamen Kablosuz Bir Hayat Mı Bekliyor?

Yeni ses mimarisi ayrıyeten geniş çaplı aygıtlarda geniş çaplı özellikler getirecek. Hoparlörlere çok kanallı ses sistemi gelecek ve Bluetooth hoparlör artık konut sinema sistemlerinde kullanılabilecek. Ayrıyeten ses yayınlama kapasitesinde de geliştirmeler olacak ve bu sayede kulaklıkları istediğiniz Bluetooth kanalına bağlayabileceksiniz. Bu bir televizyon, konserdeki bir müzik yahut havaalanında yapılan anonslar bile olabilir. Yani büsbütün kablosuz bir gelecek bizleri bekliyor diyebiliriz.