Gelişen Teknolojiyle Beraber Kornea Nakli Kolaylaşıyor

Gelişen Teknolojiyle Beraber Kornea Nakli Kolaylaşıyor

Kornea, gözün açık, ön penceresi olarak isimlendiriliyor ve korneanın vazifesini yapabilmesi için pak, sağlıklı ve pürüzsüz olması gerekiyor. Kornea nakli ise ziyan görmüş yahut hastalıklı bir korneanın, bağışlanan sağlıklı bir kornea dokusu ile değiştirildiği bir cerrahi süreç. Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Alimgil, kornea naklinin görmeyi geri kazandırabildiğini, hasarlı yahut hastalıklı bir korneanın görünümünü güzelleştirdiğini söyledi. Son yıllarda artan organ bağışı şuurunun ve teknolojik gelişmeler sayesinde Türkiye’de kornea donörü bekleme mühletinin kısaldığını ve yaklaşık 3 aya kadar indiğini söyleyen Dr. Alimgil, şu ana kadar 2,300’ün üzerinde kornea nakli yaptığını ve dünyada en çok kornea nakli yapan uzmanlar ortasında yer aldığını belirtti.

Gelişen Teknolojiyle Beraber Kornea Nakli Kolaylaşıyor

Kornea naklinin küçük yaşlardan itibaren yapılabileceğini belirten Dr. Levent Alimgil, “Çocukluk çağında yapılan operasyonların daha ileri yaşlarda yenilenmesi gerekebilir. Fakat yapılan birinci nakil sayesinde göz tembelleşmesini önüne geçilebilir. Kornea naklinde uyuşmazlık durumu yaşanması da epeyce düşük bir ihtimal. Genel olarak damar içeren nakillerde doku reddi mümkünlüğü daha yüksek. Kornea, damar içermeyen bir yapı olduğu için ihtimal çok daha düşük. Bu mümkünlük 200'de 1'e kadar iniyor” dedi.

Kornea naklinde gereksinim duyulan durumlardan da bahseden Alimgil, kornea naklinin, kornea dokusu ziyan görmüş tüm hastalara uygulanabileceğini belirtti.

Kornea naklinden evvel hastalar kapsamlı bir muayeneden geçiyor. Dr. Levent Alimgil, “Bu tetkiklerde tabipler ameliyattan sonra komplikasyonlara neden olabilecek durumları arar. Gözün ölçüleri belirlenerek hangi boyutta donör korneaya gereksiniminiz olacağı saptanır. Ardından operasyonu yapacak tabip kelam konusu hastanenin bağlı olduğu göz bankalarıyla irtibata geçerek eşleşme listesine isminizi yazdırır. Kornealar, muhakkak merkezi hudut sistemi hastalıkları, enfeksiyonlar yahut bilinmeyen nedenlerden vefat eden şahıslardan alınmaz. Bu şartların dışında uygunluk sağlandığı takdirde nakil süreci gerçekleştirilir” biçiminde konuştu.