Gizemli Kedi-Tilki, Yeni Bir Canlı Türü Olabilir

Gizemli Kedi-Tilki, Yeni Bir Canlı Türü Olabilir

Korsika Adası, Akdeniz’de, Fransa’nın güneydoğusunda, İtalya’nın ise batısında bulunur. Korsan hikayeleriyle ve 200’den fazla plajıyla da tatilcilerin beğenilen yerlerinden olan adada, geceleri avlanan son derece değişik bir canlı var.

Yerlilerin, ‘kedi-tilki’ manasına gelen ghjattuvolpe ismini verdikleri bu canlının on yıldır peşinde olan bilim insanları, sonunda cinsin gizemini ortaya çıkaracaklar üzere duruyor.

Fransa’nın Ulusal Avcılık ve Yabanî Hayat Ofisi (ONCFS), yaptığı çalışmaların sonucunu açıkladı. Sonuçlara nazaran kedi-tilki, daha evvel bilinmeyen bir cins olabilir. Takımdan etraf teknisyeni Pierre Benedetti, AFP’ye yaptığı açıklamada “Onun gece hareketli olması ve çok güzel saklanması nedeniyle bilimsel manada keşfedilememiş bir cins olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bu kedi, yıllardır mahallî bir efsane olarak anılıyor. Geceleri keçi ve koyunların göğüslerine saldıran bir avcı olarak anlatılan kedi, 2008 yılında bir kümes kapısında sıkışıp kalınca araştırmacıların ilgisini çekti.

2012 yılında havyandan DNA örnekleri toplamak isteyen araştırmacılar, kedileri çekecek kokulara sahip çubuklar diktiler. Böylelikle çubuklarda kalacak tüy ve deri örneklerini kullanarak hayvanların genetik gereç örneklerini toplayacaklardı.

Bendetti, “DNA’larına bakarak, Avrupa yabanî kedisi Felis silvestris’den farklı olduklarını söyleyebiliriz.” dedi ve ekledi, “Afrika orman kedisi, Felis silvestris lybica’ya yakın lakin tam benzerliği hala tespit etabında.”

2016 yılında birinci kediyi yakalayan ve o günden bu yana cinsin 16 üyesini gözlemleyip 12 bireyini yakalayan araştırmacılar, hayvanları çiplerle işaretleyerek hareketlerini takibe başladılar.

Gizemli Kedi-Tilki, Yeni Bir Canlı Türü Olabilir

Bazı kedilerin 3000 hektar alanda gezindiği, kedilerin 300 metreden 2500 metreye kadar çeşitli yüksekliklerde yaşadıkları ortaya çıktı. Yeni kedi tipinin, adanın ikinci kere kolonileştirildiği periyottan bu yana adada olduğu iddia ediliyor. Bu da tarihlerinin 6500 yıl önceye dayanabileceği manasına geliyor. Durum buysa, kedilerin kökeninin ortadoğu olması gerekiyor.

Kuyruğunda siyah halkalar olan, kuyruk ucu da siyah olan bu kedi, boyut olarak konut kedilerinden 15 santimetre daha uzun, ağır bir kürke sahip ve ön ayaklarında çizgiler var. Bu kedilerin karın bölgesi de kırmızı renkli tüylere sahip. Bu yüzden de tilkilere benzedikleri düşünülmüş olsa da aslında bu tıbbın tilkilerle bir alakası yok.

Korsika’daki bu iri arkadaşların yeni bir çeşit mü, yoksa tabiatta irileşmiş olan, iki farklı çeşidin kırması bir melez mi olduğu ise araştırmalardan sonra ortaya çıkacak. Kedileri aşağıda yer alan görüntüde görebilirsiniz.