Google Haritalar'da Milyonlarca Sahte İşyeri Bulunuyor

Google Haritalar’da Milyonlarca Sahte İşyeri Bulunuyor

Google, arama motoru hizmetiyle tanınsa da günlük hayatımızın artık o yahut bu halde kesimi olmayı başarmış pek çok farklı servise sahiptir. Bu servislerin en sık kullanılanlarından biri de Google Haritalar servisi.

The Wall Street Journal gazetesinin yaptığı araştırmaya nazaran, Google Maps üzerinde 11 milyon kadar düzmece işletme yer alıyor olabilir. Uydurma işletmeler meselesiyle başa çıkmaya çalışan Google, bir yandan da her ay eklenen yeni uydurma işletmeleri devreden çıkarmaya çalışıyor.

Bu düzmece işletmelerin açılmasının pek çok farklı nedeni var. Bunların nedenlerinden biri, direkt doğruya dolandırıcılık. İnsanlara düzmece adres ve telefon numarası veren dolandırıcılar, bu sayede izlerini kaybettiriyor. Bir başka sebep ise firmalar ortasında yaşanan yırtıcı rekabet. Düzmece işyerleri açan şahıslar, rakiplerinin bölgesinde kendi telefon numaralarını koyarak reklam yapıyor ve müşteri kapmaya çalışıyor.

Google Haritalar'da Milyonlarca Sahte İşyeri Bulunuyor

WSJ’nin yaptığı araştırmaya nazaran, New York’ta en üstte yer alan 20 tesisatçıdan yalnızca 2’si Google’ın fizikî lokasyon yönergelerine uyarken, adreslerin 13 tanesi ise direkt doğruya uydurma. Üstelik uydurma adresler, çoklukla risk altında olan inşaat, otomobil çekme, tadilat üzere yüksek risk kategorisindeki işler. Bu işletmelerin hizmetleri anlık olarak lazım olduğu için kimse gerçek olup olmadıklarını denetim etmiyor.

Ortaya çıkan sorun, hem mahallî işletmeleri güç durumda bırakıyor gem de kullanıcıların, bir hizmet almadan evvel tekrar tekrar düşünmelerine neden oluyor.

Google Haritalar'da Milyonlarca Sahte İşyeri Bulunuyor

Google, dolandırıcılara yol göstermemek ismine düzmece adreslerle nasıl gayret edeceğini açıklamadı fakat bu sorunun farkında olduğunu ve çözmeye çalıştığını belirten bir blog gönderisi yayınladı. Google’dan gelen haberlere nazaran firma, 3 milyondan fazla düzmece işletme profilini sildi. Bunların %90’ı, daha müşteriler hiç erişim sağlamadan sistemden kaldırıldı. Kaldırılan profillerin %85’i Google tarafından tespit edilirken, yaklaşık 250 bin işletmeyi de kullanıcılar şikayet etti.

Google, uydurma işletmeleri şikayet etmek için bir form hazırladı. Bir noktadan sonra bu sefer de rakip işletmeleri “sahte bu, yok bu türlü bir yer” diye şikayet etmeye başlamaları halinde Google’ın yeni bir sistem kurması gerekiyor. Sonuçta gerçek işletmelerin büyük kısmı da Google’ın istediği derecede muteber bir profil oluşturmuyor.