Hayvanlar, Güneş ve Ay Tutulmalarında Neden Garip Davranır?

Hayvanlar, Güneş ve Ay Tutulmalarında Neden Garip Davranır?

Canlıların büyük bir çoğunluğunun bizim üzere bir takvimi yoktur, günleri, ayları ve yılları bilmezler. Hayatlarını aydınlık-karanlık döngüsüne nazaran düzenlerler. Tertipli ve ritmik döngüler, bu canlılara ahenge, avlanma, göç ve çiftleşme vakitleri konusunda yol gösterir. 

Ay’ın 28 günlük döngüsü, Dünya’nın manyetik alanında değişimlere neden olur. Pek çok canlı çeşidi bu manyetik alanı hissedebilir. Örneğin kuşlar, göç ederken gezegenimizin manyetik alanını kullanır. Birtakım çeşitler, dolunayda ya da yeniayda yumurtlamayı seçer. Tutulmalarda ise Ay ya da Güneş, hayvanların alıştıklarının dışında hareketler stantlar. 

Hayvanlar, Güneş ve Ay Tutulmalarında Neden Garip Davranır?

Hayvan davranışları üzerinde en çok tesiri olan tutulma ise Güneş Tutulması’dır. Güneş, Ay ve Dünya’nın tıpkı eksen üzerinde, yazıldıkları sırayla dizilmeleri sonucu ortaya çıkan bu tabiat olayı, hayvanların alıştığı döngüyü bozar. Gece hareketli olan canlılar fazla uyuduklarını düşünürken, gündüz faal olan canlılar da bir anda gecenin ortasında kaldıklarına inanır. Kuşlar ve balıklar yuvalarına dönmeye çalışırken yarasalar üzere canlılar ortaya çıkar. 

Zimbabwe’deki su aygırları bu durumun en net aşikâr olduğu canlı tiplerindendir. Bu cinsin üyeleri, Güneş Tutulması sırasında gece beslendikleri kurak düzlüklere çıkmaya başlarken, tutulmanın sona ermesiyle birlikte gündüz vakit geçirdikleri ırmak kıyılarına dönüyorlar. 

Hayvanlar, Güneş ve Ay Tutulmalarında Neden Garip Davranır?

Ay tutulması ise canlıların hareketinin yavaşlamasına neden oluyor. Gece yaşayan canlılar, birden teğe ortalığın daha karanlık olması nedeniyle duraklıyor. Ay tutulmalarında Dünya, Güneş ile Ay ortasına giriyor ve Ay’ın ışık alıp parlamasının önüne geçiyor. Benzeri biçimde kimi tipler, havanın açık olduğu gecelerde yaşanan muhteşem Ay olayında daha hareketli oluyor ve metabolizmaları hızlanıyor. Ay’ın gezegenimize en yakın pozisyonunda ortaya çıkan muhteşem Ay’da, gezegenimizin uydusu daha büyük oluyor ve %20 daha fazla parlıyor.

İnsanlar, nasıl oluştuğunu anlamadan evvel Güneş ve Ay Tutulmalarını mistik olaylar olarak görmüştü. Pek çok ritüel bu olaylara nazaran yapılır, bu olaylar rablerin işareti kabul edilirdi. Pek çok masal ve halk öyküsü de bu olaylar üzerine şekillenmiştir. Ayrıyeten Ay’ın döngüsü de pek çok topluluk tarafından insan davranışları ile ilişkilendirilmiştir. Bugün hala pek çok kişi, dolunayda insanların daha agresif olduğuna inanır. Tekrar de araştırmalar ortada bir ilişki bulamamıştır.