Huawei, ABD'den Parça Almadan Telefon Üretebilir mi?

Huawei, ABD’den Parça Almadan Telefon Üretebilir mi?

ABD hükûmeti, Mayıs ayında dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipman üreticisi Huawei’yi Amerikalı üreticilerle ticaret yapmasını engelleyen bir listeye eklemişti. Bu yasaklamanın üzerine Huawei’nin kurucusu ve yöneticisi Ren Zhengfei, bu kısıtlamanın şirketin büyümesini yavaşlatacağını ancak bu yavaşlamanın hayli az olacağını söylemişti.

Huawei, ABD'den Parça Almadan Telefon Üretebilir mi?

Huawei, ABD ve Çin ortasındaki ticaret tansiyonuna sıkışmış üzere görünse de ABD Lideri Donald Trump, ABD'nin Huawei’ye karşı olan yasaklamalarının rastgele bir ticaret muahedesiyle çözülebileceğini söyledi. Yasaklamanın kaideleri biraz hafifletildi ve Huawei’nin süreksiz bir müddetle Amerikalı üreticilerden mal alması sağlandı.

Şirket, kendisine bir yıl boyunca yetecek Amerikan üretimi modüle sahip olduğunu bildirdi. Böylece firmanın kriz durumuna hazırlanmak için biraz vakti var fakat Amerikan imali modülleri elbette bitecek ve şirket sıkıntı bir seçimle yüzleşmek zorunda kalacak. Huawei’nin bu durumda iki seçeneği var. Huawei ya ABD üretimi modüller olmadan telefon üretmenin bir yolunu bulacak ya da akıllı telefon kesiminden çıkacak.

Peki, Huawei ABD üretimi modüller olmadan da telefon üretebilir mi?

Huawei, ABD'den Parça Almadan Telefon Üretebilir mi?

Cevap katiyetle evet. Huawei’nin gerekli bütün kesimleri Çin, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’dan alması mümkün. Ayrıyeten kendi işlemcileri olan Kirin yongalarını, Huawei'nin HiSilicon kümesinde üretiyor fakat yongalar ARM tarafından lisanslanmış teknoloji içeriyor. Bu nedenle firma, ARM teknolojisini yeni yongalarında kullanamayacak.

Yeni Huawei P30 Pro’da Cornin firmasından Gorilla Cam, Micron’dan flaş depolama teknolojisi, LTE ve 3G için ağ oluşturma bileşenleri ve en değerlisi Google’ın Android işletim sistemi olmak üzere ABD'li şirketlere ilişkin olan 4 kesim vardı  Bu 4 kesim yerine alternatifler ise şöyle:

  • Huawei telefonların ekranı için yeni bir partner bulmalı. Bu Japon bir firma olan AGC Asahi Cam olabilir: Yakın vakitlerde, Google yeni Pixel 3A telefonlarında fiyatları düşürmek için AGC Asahi Cam tarafından yapılan 'Dragontrail' camını kullandı. Drangontrail, Gorilla Cam’a nazaran daha ucuz.
  • Huawei depolama için Micron yerine Toshiba ya da Samsung üzere firmaları seçebilir: Ek olarak Huawei’nin HiSilicon gurubu kendi depolama bileşenlerini yapmak için çalışıyor. Ayrıyeten gurubun Nano hafıza kartları da mevcut.
  • Huawei, belli operatörlerle uyumluluğunu korumak istiyorsa kendi ağ modüllerini üretmek zorunda kalabilir: Bu yılın başlarında Huawei kendi ürettiği Balong 5000 5G yonga setiyle birlikte birinci 5G dayanaklı ticari aygıt olan Huawei 5G CPE Pro’yu piyasaya çıkardı. Aygıt 2G, 3G, 4G ve 5G’yi tek bir yongada destekliyor.
  • Google, Huawei’nin Android lisansını kaldırdı. Bu nedenle Huawei yalnızca Android Açık Kaynak Projesi (AOSP)’ni kullanabilecek: Bu zahmet değil zira firma 'Hongmeng' adını verdikleri kendi işletim sistemini geliştiriyor. Firma, birçok ülkede işletim sistemi markası için müracaatta bulundu ve uygulama yapımcılarını kendi uygulama galerisine davet etti.

Huawei, ABD'den Parça Almadan Telefon Üretebilir mi?

Huawei'nin hiçbir değişikliğe gitmeden devam etmesi gereken noktalar ise şöyle:

  • OLED Ekranlar: Huawei; Samsung, LG ve BOE üretimi olan OLED ekranlar kullanıyordu. Bu nedenle ekran Huawe’i için bir kahır değil. Ayrıyeten Japonya da ekran için öteki bir seçenek olabilir.
  • RAM: Huawei, aygıtları için RAM üretmedi lakin P30 Pro için satın almış olduğu RAM’ler Güney Koreli bir marka olan SK Hynix’e aitti. Evvelden, P20 Pro için RAM’lerini Micron’dan almıştı. Ayrıyeten firma işlemcileriyle birlikte kendi RAM’ini üretecek kapasiteye de sahip.
  • Kamera: P30 Pro’daki kamera Çinli bir tedarikçi olan Sunny Optical tarafından üretilmişti. Ayrıyeten markanın kameraları P30 Pro’nun düşük ışıkta bu kadar düzgün performans göstermesini sağlayan temek faktörlerden biriydi.

Huawei, ABD'den Parça Almadan Telefon Üretebilir mi?

Başlığa geri dönersek Huawei ABD üretimi modüller olmadan telefon üretebilir mi? Olağan ki evet ancak bu ticaret yasağının yen tesirleri gözler önünde. Ticaret yasağı, Braodcom’a 2 milyar dolara mal olabilirmiş üzere duruyor. Ayrıyeten ticaret yasağı, Huawei’nin en kıymetli yonga tedarikçileri olan Qualcomm, Intel ve Xilinx üzere markaları da olumsuz etkiliyor.

2018’de ne olmuştu?

  • Başka bir Çinli telefon markası olan ZTE’ye Amerikan hükûmeti tarafından ticaret yasağı getirildi.
  • Qualcomm’un yokluğuyla baş etmek için ZTE, Tayvan menşeli MediaTek şirketiyle çalıştı. Birkaç ay sonra yasaklama ABD Lideri Donald Trump tarafından devam ettiği takdirde çok fazla insanı işinden edeceğini söylenerek kaldırıldı.
  • Huawei, ZTE’den muhakkak daha güçlü bir marka. Çin’deki herkes markayı destekliyor. Huawei’de Google servislerinin olup olmaması Çinliler için bir değer teşkil etmiyor. Çinliler, Android olsun ya da olmasın Huawei’nin eserlerini almakta kararlılar.