Huawei, Sailfish İşletim Sistemini Kullanabilir

Huawei, Sailfish İşletim Sistemini Kullanabilir

Huawei için vakit daralıyor. İki aydan kısa bir müddet içinde Google'ın işletim sistemi, Huawei ve Google, ABD hükûmetini ikna edemezse şirketin yeni aygıtlarına yüklenemeyecek. Bu durumda Huawei'nin gelecekte çıkaracağı telefonları için B planı olarak bir işletim sistemi hazırladığı belirtildi.

Huawei, Sailfish İşletim Sistemini Kullanabilir

Geçmişte ismi geçen ARK işletim sistemi, yeniden Android tabanlı olabilir. Yeni bir raporda ise Huawei’nin, Jolla’nın Sailfish OS işletim sisteminin Rus üretimi bir versiyonunu kullanmak istediği öne sürülüyor. Aurora OS ismindeki işletim sistemi, Fin şirketi Jolla tarafından geliştirilen açık kaynaklı ve Linux tabanlı Sailfish OS Rus imali bir taşınabilir işletim sistemi.

Sailfish, orada en tanınan işletim sistemleri ortasında değil. Hatta şu an için Android ve iOS’a rakip olabilecek düzeyde görünmüyor lakin işletim sisteminin kapalılık ve güvenlik konusuna odaklanması, pek çok kullanıcı şimdiden kendine çekmiş durumda. Nokia’nın ve Intel’in durdurulmuş MeeGo işletim sistemine dayanan Sailfish, neredeyse büsbütün farklı bir yazılım yığını kullanıyor. Bugüne kadar piyasada bulunan çok az sayıda telefon Sailfish OS ile birlikte sunuldu.

Huawei’nin, Aurora’yı birkaç aygıtında test ettiği argüman ediliyor. Android dışında bir işletim sistemine geçmenin ortalama tüketici için uygulama takviyesi ismine ne kadar kıymetli olduğu düşünüldüğünde riskli bir hareket olabilir. Bu nedenle, Huawei’nin AppGallery uygulama mağazasında yayınlanmak üzere uygulama geliştiricilerine ulaştığı biliniyor.