Huawei, Yakın Zamanda İşletim Sistemini Yayınlayabilir

Huawei, Yakın Zamanda İşletim Sistemini Yayınlayabilir

Çinli teknoloji devi Huawei’den üst seviye bir yetkili, perşembe günü yaptığı açıklamada ABD’li işletim sistemi Android’in yerine geçecek olan HongMengOS’un yayınlanma evresinde olduğunu belirtti.

Huawei Technologies Halkla Bağlar ve Bağlantı Lider Yardımcısı Andrew Williamson, bir röportajda şirketin HongMeng’i büyük ihtimalle markalaştıracağını belirtmişti. Bu da Çin içerisinde milyonlarca aygıtta işletim sisteminin görülmesi manasına geliyor.

Huawei, Yakın Zamanda İşletim Sistemini Yayınlayabilir

ABD Lideri Trump idaresinin geçtiğimiz ay içerisinde Huawei’yi kara listeye koymasının sonucunda ABD menşeli şirketlerin Çin’li şirketlerle devletten müsaadesiz ticaret yapmaları yasaklanmıştı. Bu şirketlerin başında da Android işletim sisteminin başındaki isim Google ve Huawei telefonlarda da kullanılan Android işletim sisteminin geliştiricisi Alphabet geliyordu.

Huawei’nin gelir beklentilerinden de kelam eden Williamson, 2019’daki gelir artışının %20 oranında olacağını varsayım ettiğini de belirtti.

Son olarak birçok toplumsal mecrada işletim sisteminin güvenlik tehditleri barındırdığını belirten yorumlar da Huawei tarafınca yalanlandı.