Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi Avrora Olabilir

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi Avrora Olabilir

RIA haber ajansı, Çin teknoloji devi Huawei’nın Rusya’nın Haberleşme Bakanlığı ile, bu yaz Rusya’nın Avrova (Aurora) işletim sistemini kullanmak için görüşmelere başladığını söylüyor. Fakat bu, Huawei’nin kendi işletim sistemi olan Hongmeng OS'un yapımının ileri düzeylerde olduğunu söyleyen haberlerle çelişiyor.

Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi Avrora Olabilir

Bütün bu hareketler, ABD’nin Huawei’ye getirmiş olduğu ticaret yasaklamasının tesirlerini hafifletmeyi amaçlıyor. Firmanın, gelecek iki yılda ticaret yasaklamasının sonucu olarak 30 milyar dolara yakın kayıp yaşayacağı kestirim ediliyor. Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, Huawei’nin denizaşırı telefon satışlarının yüzde 40 düşeceğini söyledi. Şu anda ABD, Huawei’ye 90 gün süre verdi, şayet bu süreçte Çin, ABD’yle bir ticaret mutabakatı yaparsa yasaklama kaldırılacak. Ticaret yasağının bir sonucu olarak Google, Huawei’nin Android lisansını geri alacak ve bu da Huawei’nin telefonlarında Google Play Store, Play Protect (Google Play’in kendi virüs tarayıcısı) ve güvenlik güncellemeleri üzere bir çok şeyi kullanamayacağı manasına geliyor. Ayrıyeten telefonlarda, Google Haritalar ve YouTube üzere Google’a ilişkin hiçbir uygulama da bulunmayacak.

Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi Avrora Olabilir

Huawei, bu sebeplerden ötürü Google’a olan bağlığını azaltmak istiyor. Firmanın kendi geliştirmiş olduğu işletim sistemi Hongmeng OS’un, bu yılın ağustos yahut eylül ayında tamamlanması ve 2020’nin ikinci çeyreğinde dünya çapındaki tüm telefonlarına gelmesi bekleniyor lakin bunlar yalnızca söylentiler.

Rus üretimi Aurora OS, Finlandiyalı firma Jolla’nın, Sailfish OS işletim sistemi baz alınarak geliştirilmiş. Sailfish, telefonlarda yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemi değil, hatta Android ve iOS’un yanında epeyce küçük sayılır. Lakin işletim sisteminin saklılık ve güvenlik alanlarındaki başarısı, işletim sisteminin birçok kullanıcı kazanmasını sağladı.