İnsan Hücrleri Kullanılarak Mini Beyin Üretildi

İnsan Hücrleri Kullanılarak Mini Beyin Üretildi

Bilimsel çalışmalar için denek olmayı kabul eden pek çok şahıstan biri olan Philip Ball, bir bilim muharriri. Bir nöroloji laboratuvarında kendisinin hücreleri kullanılarak üretilen küçük beyinleri gören muharrir, epeyce enteresan tespitlerde bulunuyor.

Araştırmanın temel emeli bunamaya karşı bir tahlil geliştirmek. Bunun için de beyin modellerine gereksinim duyuyorlar. Böylece araştırmacılar beyinde bunamayı tetikleyen düzenekleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

İnsan Hücrleri Kullanılarak Mini Beyin Üretildi

Ancak araştırmanın sonucunda muharrir kendi beyninin kolaylaştırılmış bir genetik kopyası ile karşılaştı. Bir petri kabında saklanan küçük beyin, müellifi bizi biyolojik olarak insan kılanın ne olduğunu merak etmeye itti. Ball bahisle ilgili bir kitap kaleme aldı.

Ball, geçen kasım ayında küçük beyinlerin birçoklarının kısa müddette öldüğünü söyledi. Bir tanesi ise hayatta kalmayı, kök salıp izole bir insan beyni örneği oluşturmayı başardı. Ball, bu bu organın insan beyni ile birebir olmadığını biliyor, örneğin küçük beyinde algı sensörü bulunmuyor. Yeniden de varlığı bile muharriri biyolojik olarak insanı tanımlayan etmenleri düşünmeye itmeye yetti.

İnsan Hücrleri Kullanılarak Mini Beyin Üretildi

“Bu hissi artık insan vücudunun hiçbir fizikî tarifiyle bağdaştıramıyorum, kompozit ve birleşik yapımızın tabiatı hakkında her zamankinden daha fazla farkındalığa sahibim: Biz hücreler topluluğuyuz.” diyen Ball, kitabında biyomedikal araştırmaların genelde cinsiyetçi ve ırkçı geçmişi olduğuna da değinerek, her periyotta ortaya çıkan önyargıların araştırmaları nasıl etkilediğini kaleme aldı.

Nature mecmuası için kitabın incelemesini yazan ve kitabın hedefinin saf, objektif bilim fikrinin saçmalığı olduğunu söyleyen Natalie Kofler, “Bilimin algısı amansız biçimde kültürle alakalıdır. Bu her vakit bu türlü oldu – ikisine de tesir etti.” diyor.