Intel, İşlemcilerinde İndirim Yapmaya Hazırlanıyor

Intel, İşlemcilerinde İndirim Yapmaya Hazırlanıyor

AMD, temmuz ayının başında Ryzen işlemcilerinin üçüncü serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. PCIe 4.0 takviyesi ve buna uyumlu olarak hazırlanan anakartlarla birlikte piyasaya sürülmeye hazırlanan işlemciler, bilgisayar bölümünü yakından takip eden bireyler tarafından merakla beklenirken, AMD'nin en büyük rakibi Intel de AMD'nin bu eserlerinden az da olsa rahatsızlık duyuyor. Bunun nedeni, AMD'nin üçüncü jenerasyon işlemcilerinden beklentinin, hem şirket hem de potansiyel müşteriler tarafından ziyadesiyle yüksek olması. Hal bu türlü olunca Intel, işlemcilerinde yüzde 15'e varan indirimler yapmaya karar verdi.

Intel, İşlemcilerinde İndirim Yapmaya Hazırlanıyor

Geçtiğimiz hafta AMD Ryzen 9 3950X'in, Intel Core i9 9980 XE işlemcisini Geekbench üzerinde yapılan testlerde geçtiğini, bunun sonucunda da dünyanın en süratli masaüstü işlemcisi olma unvanını kazandığını siz pahalı takipçilerimizle paylaşmıştık. Intel'in indirim kararı almasının haklı nedenlerinden bir adedinin de bu olduğu tez ediliyor bunun nedeni, piyasaya sürülecek olan AMD işlemcilerinin fiyatının esasen hep Intel'e oranla daha düşük olması. Bilgisayar kullanıcılarının daha düşük fiyatlarla daha düzgün bir işlemci almak isteyeceğini düşünen Intel, bu teknikle hem kendi işlemcilerinin biraz daha fazla satılmasını hem de AMD'nin etiketlerine az da olsa yaklaşmayı hedefliyor.

Intel'in indirim kapsamı yalnızca 8 ve 9. kuşak işlemcilerini kapsayacak. Yapılacak olan indirimin düzeyi azamî yüzde 15 olacak. Bu indirim oranı da Intel'in en kıymetli eserleri düşünüldüğü vakit azamî indirimin 75 dolar (yaklaşık 450 TL) olacağı iddia ediliyor. Mevzuyla ilgili olarak bir de ayrıntılı tablo oluşturuldu. Dilerseniz bu tabloyu yakından inceleyelim;

Intel, İşlemcilerinde İndirim Yapmaya Hazırlanıyor

Yukarıdaki listeye nazaran üst sınıf işlemcilerin fiyatları neredeyse tıpkı olacak lakin Intel'in 9. kuşak i5  ve i3 işlemcilerinin fiyatlandırmaları hala biraz daha yüksek. Pekala siz bir işlemci alacak olsanız, tercihiniz ne olurdu ve bu fiyatlar sizler için ne kadar makul? Fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.