Intel, Otomatik Overclock Uygulamasını Erişime Açtı

Intel, Otomatik Overclock Uygulamasını Erişime Açtı

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları, birçok vakit bilgisayarlarından mümkün olan en yüksek performansı almak için pek çok prosedür denerler. İşlemcilerinin müsaade verdiği surece BIOS üzerinden yapılan bu yollara 'Overclock' denilir ve hız aşırtma olarak da bilinir. Lakin bilgisayar sahiplerinin denediği bu sistemlerin ne kadar başarılı olduğu genelde tartışılır. Bunun nedeni olarak da uygulanan ayar değişikliklerinin kimi vakit modüllerin ömrünü kısaltması kimi vakit da bilgisayarı büsbütün kullanılmaz hale getirebilecek kadar riskli olması gösterilmiştir.

İşlemci üreticileri AMD ve Intel de bu bahsin üzerinde uzun vakittir duruyorlardı. AMD daha evvel Ryzen serisi işlemcilerinin overclock süreçlerinin yapılabilmesi için bununla ilgili olarak bir uygulama geliştirmişti. Artık de Intel, emsal bir uygulamayı kullanıcılarının hizmetine sundu. 'Intel Performance Maximizer' olarak isimlendirilen bu uygulama sayesinde Intel işlemci sahipleri, yalnızca bir tuş yardımıyla bilgisayarlarının sürat aşırtma süreçlerini yapabilirler.

Intel, Otomatik Overclock Uygulamasını Erişime Açtı

Intel'in bu uygulaması bilgisayarınızın işlemcisini ve başka donanım bileşenlerinizi inceleyerek sahip olduğunuz sistem için en uygun overclock ayarlarının otomatik olarak yapılmasını sağlıyor. Bu sayede BIOS menüsüne gidip manuel olarak ayarlama yapmanıza gerek kalmıyor. Tek bir tuş, sisteminiz için overclock ayarlarının otomatik olarak yapılmasına imkan tanıyor.

Intel Performance Maximizer ne yazıkki tüm Intel işlemciler için çalışmıyor. Bu uygulamayı kullanabilmeniz için 9 jenerasyon i5 ya da i7 işlemcilerden bir adedine sahip olmanız gerekiyor. Şayet siz de bu işlemcilerden bir adedine sahipseniz burada bulunan ilişkiyi kullanarak Intel Performance Maximizer'i bilgisayarınıza fiyatsız olarak kurabilir, tek bir tıklamayla bilgisayarınızı overclock yapabilirsiniz. 

  • Not: Overclock süreci hem işlemciniz hem de öbür donanım üyeleriniz için riskli bir durumdur. Her ne kadar bu uygulamanın bir ziyan vermeyeceğini düşünseniz de risk her vakit vardır. Bu uygulama haricinde BIOS ayarlarınız üzerinden overclock süreci yapmak ise çok daha risklidir. Bilgisayar donanımınızın ziyan görmesine neden olabilirsiniz. Bu uygulama ya da BIOS ayarlarınız üzerinden yapacağınız overclock süreçlerinden Webtekno takımı sorumlu tutulamaz.

Intel Performance Maximizer'i kullanabileceğiniz işlemciler ise şöyle;

  • Intel Core i5-9600K
  • Intel Core i5-9600KF
  • Intel Core i7-9700K
  • Intel Core i7-9700KF
  • Intel Core i9-9900K
  • Intel Core i9-9900KF