iOS 13, Çabuk Yıpranan Bataryalara Bir Çözüm Getiriyor

iOS 13, Çabuk Yıpranan Bataryalara Bir Çözüm Getiriyor

iOS 13, Apple aygıtlardaki bataryaların ömrünü uzatacak yeni bir özelliği içerecek. Ortaya çıkan bu bilgi, iPhone’unu uzun bir müddet kullanmak isteyenleri memnun edecek üzere görünüyor.

Telefonlarının bataryalarındaki aşınma sıkıntısını fark eden Apple, iOS 13 içerisinde bataryanızın hasar almasını önleyecek yeni bir özellik yerleştirecek. Yeni özellik ‘Optimize Batarya Şarjı’ olarak isimlendirecek ve aygıtlarda varsayılan olarak ayarlanacak.

iOS 13, Çabuk Yıpranan Bataryalara Bir Çözüm Getiriyor

Apple’ın özellik hakkındaki açıklamasıysa şu biçimde:

“Yeni seçenek, iPhone’unuzun tam dolu şarjda geçirdiği süreyi kısaltarak bataryanızın yaşlanmasını geciktiriyor. iPhone, aygıt içerisindeki makine tahsili sayesinde günlük şarj rutininizi kavrıyor ve siz muhtaçlık duyana kadar yüzde 80 üzerinde dolum yapmıyor.”

Olayı kısaca özetlememiz gerekirse iPhone’ların bataryaları yüzde 80’e kadar süratli bir biçimde şarj olacak ve kalan yüzde 20’lik kısmı gereksiniminiz olduğu vakit dolduracak.

Başka bir örnek vermemiz gerekirse sabahları sistemli olarak saat 7'de uyanıyorsanız iPhone bunu algılayacak ve iki saat içerisinde tam dolum yapıp siz uyanana kadar telefonu tam şarjda bırakmayacak. Bunun yerine telefon saat yedide tam şarja ulaşacak biçimde kendini ayarlayacak.