iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü – iPhone Hızlandırma

İçerisine gün geçtikçe daha çok verimizi depoladığımız akıllı telefonlar, kimi durumlarda yavaşlayabiliyor ve hatta süreç yapılmasını imkânsız hâle getirebiliyor. iPhone kullanıcıları da ne var ki bu durumdan ötürü mağdur olabiliyorlar. Pekala yavaşlayan bir iPhone nasıl hızlandırılır? 

1. Aygıtı tekrar başlatmak:

Elektronik aygıtlarda rastgele bir sorun oluştuğunda başvurduğumuz birinci tahlil yolu aygıtı yine başlatmaktır. iPhone’ları tekrar başlatmak ise art planda çalışan süreçleri sonlandırarak aygıtın daha akıcı bir biçimde çalışmasına imkan tanıyacaktır. Cihazı yine başlatmak için sağ tarafta bulunan güç tuşuna basılı tutup aygıtı kapatın ve daha sonra güç tuşuna bir sefer basarak aygıtı açın.

2. Otomatik İndirmeler durdurmak:

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

Hayatınızı kolaylaştırmak gayesiyle Apple, iOS işletim sisteminin uygulama güncellemelerini sizin yerinize yapmasını sağlıyor lakin bu, siz aygıtı kullanırken aygıtınızın yavaşlamasına sebep olabiliyor.

Otomatik indirmeleri iptal etmek için Ayarlar’a gidin ve üst kısımda bulunan kendi isminize tıklayın. Açılan pencerede iTunes ve App Store seçeneğini seçin. Otomatik İndirmeler kısmında bulunan uygulamaların yanındaki butonu sol tarafa sürükleyerek art plan süreçlerinden kurtulabilirsiniz.

3. Art plan süreçlerini denetim etmek:

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

Siz aygıtınızı kullanırken aygıtınız art planda tonla iş yürütebiliyor ve bu da kullanım tecrübenizi olumsuz tarafta etkileyebiliyor. Bunun olmasının önüne geçmek için Ayarlar > Genel > Art Planda Uygulama Yenile yolunu takip edin ve art planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaların müsaadelerini iptal edin.

4. Animasyon hareketlerini sonlandırmak:

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

iOS işletim sisteminin göze daha göze güzel gelmesi için birtakım animasyonlar bulunuyor. Bu animasyonları kapatmak ise aygıtınızın performansını artırma istikametinde kıymetli bir adım olacaktır. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketleri Azalt yolunu takip ederek iPhone’unuzun performansını artırabilirsiniz.

5. Arayüz saydamlığını kapatmak:

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

Cihazınızın saydamlığını azaltarak grafik orta ünitesine binecek yükü azaltabilir ve performansı artırabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Saydamlığı Azalt yolunu takip ederek bu süreci gerçekleştirebilirsiniz.

6. Pil sıhhatini denetim etmek, gerekirse batarya değişimi yapmak:

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

Pilinizin sıhhati %80’in altına düştüğünde iOS işletim sistemi aygıtınızın günü çıkarabilmesi için performansı kısıtlar ve bu da günlük kullanımınıza tesir eder. Bataryanızı yenileterek aygıtınızın tam kapasitede çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  • Pil sıhhatinizi denetim etmek için Ayarlar > Pil > Pil Sıhhati yolunu takip edebilirsiniz.

Son Deva: Fabrika ayarlarına dönüş

Yukarıdaki adımların hepsini uyguladınız fakat tekrar de pek tesirli bir sonuç alamadıysanız aygıtınızı birinci aldığınız günkü hâline yani fabrika ayarlarına döndürmek probleminizi çözebilir. Bunu yapmadan evvel aygıtınızın tam yedeklemesini almayı unutmayın çünkü bütün datalarınız silinecektir.

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu takip ederek aygıtınızı büsbütün sıfırlama sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Apple randevusu

Hiçbir metot işe yaramadıysa sorun sizin çözemeyeceğiniz boyutta olabilir. Bu doğrultuda Apple Takviye uygulamasından yahut Apple’ın internet sitesinden kendinize en yakın Apple yetkili servisi için bir randevu alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere iPhone’unuzu nasıl daha süratli bir hâle getirebileceğinizi anlattık. Şayet ki aygıtınız iPhone 6/6s ve daha eski ise üstteki süreçleri uygulamak da rastgele bir işe yaramayabilir. Var olan yavaşlama sıkıntınızı temeli çözecek şey ise yeni bir akıllı telefon satın almak.

Bonus: RAM sıfırlama

iPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü - iPhone Hızlandırma

iPhone’larda da RAM’i sıfırlamak için bir kısayol bulunuyor. RAM’i sıfırlamak ve aygıtı anında hızlandırmak için birinci olarak güç tuşuna basılı tutun. Aygıtı kapatma seçeneği ekranda belirdiğinde Ana Tuş’a 10 saniye boyunca basılı tutun. Ekran çok kısa bir müddetliğine gidip gelecektir ve RAM’iniz sıfırlanmış olacaktır.

  • iPhone X ve üzeri akıllı telefonlarda ise Assistive Touch özelliği ile tekrar birebir formda bu süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Görüş teklif ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın, görülmek üzere…