iPhone'ların Ekran Boyutlarında Değişime Gidilecek

iPhone’ların Ekran Boyutlarında Değişime Gidilecek

2020 yılının iPhone’ların dış tasarımı konusunda ve iç donanımları konusunda büyük değişiklikler getireceği düşünülüyor.

Uzun müddettir Apple analistliği yapan Ming Chi, 2020 model iPhone’ların ekran boyutlarının hem büyüyeceğini hem de küçüleceğini söyledi. iPhone XS’in 2020 modelinin 5,8 inçten 5,4 inçe küçülmesi, iPhone XS Max’in 2020 modelinin ise 6,5 inçten 6,7’e büyüyeceği öngörülüyor. Apple’ın, iPhone XR’ın halefi olacak olan aygıtta ise 6,1 inçlik ekran boyutunu koruyacağı düşünülüyor.

iPhone'ların Ekran Boyutlarında Değişime Gidilecek

Ekran boyutlarının yanı sıra Apple’ın, 2020’de tüm aygıtlarını OLED ekrana geçireceği konuşuluyor ki buna en ucuz modeli de dahil olacak. Bunun haricinde dizaynda daha ufak bir çentik, 2018’de çıkan iPad Pro’daki üzere düz kenarlar ve yeni kaplama malzemeleri üzere değişiklikler olacağı konuşulan dedikodular ortasında.

Tüm bunlardan daha çok dikkat cazibeli olanı ise Apple’ın 2020’de 5G’ye geçmeyi beklemesi ki bunda Qualcomm ile olan uyuşmazlığın halledilmesinin çok büyük bir hissesi bulunuyor. Kuo’nun raporuna nazaran 5G teması, 2020 yılında çıkacak olan yalnızca üst segment iPhone’larda bulunacak.

iOS 13 geliştirici betaları

iPhone'ların Ekran Boyutlarında Değişime Gidilecek

Yayınlanan geliştirici betalarla birlikte iOS 13, iPadOS, WatchOS 6 ve MacOS Catalina ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Yayınlanan birinci geliştirici betasında 3D Touch, uzun basma ile değiştirilmiş üzere görülüyordu ki bu da Apple’ın iPhone 11’lerde 3D Touch yerine Haptic Touch özelliğini kullanabileceği tarafındaki söylentilerin ateşlenmesine sebep olmuştu. Şirket, bunun bir benzerini de geçtiğimiz sene XR’da yapmıştı.

Ancak Apple Insider’da yer alan bir habere nazaran, 3D Touch özelliği yeni özelliklerle birlikte ikinci betada geri geliyor üzere görünüyor.

WatchOS 6, Apple Watch’u daha bağımsız hale getirecek

iPhone'ların Ekran Boyutlarında Değişime Gidilecek

Apple, Apple Watch’u iPhone’dan bağımsız hale getirmek için WatchOS 6 ile birlikte gelecek olan bağımsız bir mağaza üzerinde çalışıyor. Ayrıyeten ikinci geliştirici betası, cihazı telefondan bağımsızlaştırmak için farklı bir yol daha sunuyor.

Bu beta, Apple Watch’un güncellemelerini direkt olarak indirebilmesini sağlayacak. Daha evvelden güncellemeleri birinci olarak iPhone ile başlatmak ve indirmek gerekiyordu. Güncelleme menüsünü saatinizin Ayarlar uygulamasındaki Genel sekmesi altında denetim edebilirsiniz.

Apple Watch kullanıcılarını sevindirecek olan bir öbür haber ise saatte evvelden yüklü olarak gelen uygulamaların kaldırılabilecek olması.