İsrailli Şirket Telefonların Şifresini Kırabiliyor

İsrailli Şirket Telefonların Şifresini Kırabiliyor

Cellebrite’in UFED Premium ismini verdiği bu yazılım, kilitlenmiş iOS ve Android sistemli aygıtların içerisinden bilgi alabiliyor ve bunları güvenlik için kolluk kuvvetleriyle paylaşıyor. UFED Premium isimli yazılım, şirket içi bir araç olarak satılacak ve bu da polisin bu yazılımı satın alıp kullanacağı manasına geliyor.

UFED Premium yazılımının web sitesinde Cellebrite, sistemin polisin üçüncü kişinin uygulama datalarına, sohbet konuşmalarına, kaydedilen e-postalara ve eklere, silinen içeriğe ve çok daha fazlasına erişmesine müsaade vereceğini söyledi. Şirket ayrıyeten yazılımın iOS 7 ile iOS 12.3 sürümleri ortasında çalışan tüm iPhone ve iPad’lerde, Samsung, Huawei, LG, Motorola ve Xiaomi’ye ilişkin aygıtlarda çalışacağını açıkladı.

İsrailli Şirket Telefonların Şifresini Kırabiliyor

Başka hiçbir devlet bu kadar geniş bir yelpazedeki iOS ve Android aygıtlarının kilidini açacak güce sahip değil yahut sahip olsa bile bu bilinmiyor. Cellebrite, devlet ile olan bağlarında evvelce daha saklıyken artık UFED Premium yazılımıyla övünmekten çekinmiyor.

Cellebrite’in, FBI’ın Aralık 2015’te işlenen bir cinayetin katillerinden biri olan Syed Rizwan Farook’a ilişkin olan iPhone 5C’nin kilidini açmak için yardım istediği firma olduğuna inanılıyor. Yetkililer o devirde Apple’dan yardım istemiş ancak Apple taşınabilir işletim sisteminin güvenliğini tehlikeye atmamak için bu yardım teklifini reddetmişti. FBI, bunun üzerine Cellebrite’ten yardım istedi.

Apple, şifre kırıcı yazılımlarla önemli bir halde savaşıyor. GrayKey isimli şifre kırıcının çalışmasını iOS 12’de yaptıkları değişikliklerle önlediler. Lakin UFED Premium, iOS 7’den iOS 12.3’e kadar olan tüm sürümlerde çalışabiliyor. Bu çeşit şifre kırıcı yazılımlardan korunmak için telefonunuzu en son sürümde tutmanız öneriliyor.