Kahve İçmek Neden İnsanların Tuvaletini Getirir?

Kahve İçmek Neden İnsanların Tuvaletini Getirir?

Kahve içen çabucak herkes, kahvenin boşaltım sistemine olan tesirini biliyor. Kahve içtikten sonra bağırsak faaliyetleri artıyor ve olağandan daha kısa müddette tuvalete gitme gereksiniminin ortaya çıkmasıne sebep oluyor. Bu kısmı biliyoruz, bilmediğimiz kısım ise bunun neden olduğu.

Şimdiye kadar artan bağırsak aktivitelerinden kafeini sorumlu tutan teoriler ortaya atılmış olsa da, ABD’deki Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar bu hususta farklı bir görüşü savunuyorlar. Üstelik araştırmacıların elinde bir de çalışma var.

Kahve İçmek Neden İnsanların Tuvaletini Getirir?

Araştırmada, fareler kahve ile beslendi ve sonuç olarak, motilitenin (hareketlilik) arttığı ve bakterilerin baskılandığı ortaya çıktı. Bu sonuç hem kafeinli hem de kafeinsiz kahve için tıpkı oldu. Araştırmanın başındaki isim olan Dr Xuan-Zheng Shi, üç gün boyunca kahve ile beslenen farelerin ince bağırsak kaslarındaki harekette artış gözlendiğini açıkladı.

Araştırmacı, bu sonuçların kafeinden bağımsız olduğunu, kafeinsiz kahvenin de tıpkı tesirleri gösterdiğini söyledi.

Kahve İçmek Neden İnsanların Tuvaletini Getirir?

Kahvenin tesirlerini anlamak için, hayvanların katı atıklarını bir petri kabında inceleyen araştırmacıları, dışkıların yapısındaki değişiklikleri ortaya çıkardı. Sonuçlara göre kaba alınan dışkıdaki bakteriler, kahve ile temas ettikleri vakit baskılanıyor.

Araştırmacılar, bu sonuçların ışığında kahvenin kabızlık tedavisinde kullanılabileceğini söylüyorlar. Yeniden de sonuçların büsbütün geçerli kabul edilebilmeleri için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.