Kozmonotlar Uzayda Sperm Örneği Vermek İstemiyorlar

Kozmonotlar Uzayda Sperm Örneği Vermek İstemiyorlar

Rus bilim insanları, uzun bir vakittir sperm hücrelerinin uzayda ne üzere değişikliklere uğradığını anlamak istiyorlar. Fakat kozmonotların bu durumu istememesi, araştırmanın ilerlemesine mani oluyor. Bu araştırma bir sefer daha Rus kozmonotların uzayda sperm örneği vermek istemediklerinden ötürü ertelendi.

Kozmonotlar Uzayda Sperm Örneği Vermek İstemiyorlar

Aslına bakacak olursak bu araştırmanın ana konusunu Rus kozmonotlar oluşturmuyor. Rus bilim insanları, uzay kolonilerinin konuşulduğu günümüzde, insanoğlunun uzaya taşınma sürecinde ne üzere problemler yaşayacağını keşfetmek istiyorlar. Uzayda uzun bir mühlet kalmanın insan bedenine ne üzere tesirlerinin olduğunu katılaştırmak isteyen bilim insanları, elbette spermleri de incelemek, rastgele bir bozulma olup olmadığını anlamak ve ileri devirlerde uzayda bir bebeğin dünyaya gelmesinin mümkün olup olmadığını anlamak istiyorlar. Lakin Rus kozmonotların bu teklifi reddetmeleri araştırmaların önünü kesiyor.

Rusya Bilimler Akademisi Biyomedikal Problemler Enstitüsü'nde çalışan ve hücre biyofizik laboratuvarının lideri olarak misyon yapan Irina Ogneva, hususla ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Ogneva, Rus kozmonotlara pek çok kere bu teklifi sunduklarını fakat kozmonotların bu durumu tekraren reddettiklerini söyledi. Ogneva “Tüm kozmonotlar evvel bu teklife gülüyor akabinde da reddediyor. Uzayda sperm örneği verecek bir kozmonot bulamadık.” dedi.