Lenovo'nun İlk Katlanabilir Dizüstü Bilgisayarı

Lenovo’nun İlk Katlanabilir Dizüstü Bilgisayarı

Samsung'un Galaxy Fold telefonunun akabinde bir sefer daha katlanabilir erkanlar gündemde. Bu sefer teknoloji üreticisi Lenovo, katlanabilir ekranlı dünyanın birinci dizüstü bilgisayarını tanıttı. Lenovo ThinkPad serisi bir dizüstü bilgisayar olan X1, dünyanın birinci katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarı unvanına sahip. 3 yıllık çalışmanın eseri olan Lenovo ThinkPad X1, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek. İşte Lenovo'nun dünyanın birinci katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarı ThinkPad X1;

Lenovo'nun İlk Katlanabilir Dizüstü Bilgisayarı

13.3 inç ekran boyutuna sahip olan ThinkPad X1, 2K çözünürlüklü bir OLED ekrana sahip. İşlemci olarak Intel'in tercih edildiği ThinkPad X1'in şarjının bir gün gideceği söyleniyor. Lenovo şimdilik dizüstü bilgisayarın teknik özellikleri hakkında öteki bir bilgi vermedi. Dizüstü bilgisayarın en kıymetli özelliği ise ekranı katladığınız vakit senkronize bir halde Windows'u çalıştıracak olması. Şöyle ki, siz ekranı katlarsanız bilgisayar otomatik olarak ekranı yatay olarak çeviriyor ve alt kısmında klavyeyi görebiliyorsunuz. Bu özellik aslında ThinkPad X1'i benzerlerinden ayırıyor. Dokunmatik klavyelere akıllı telefonlarımızdan ve tabletlerden alışkınız lakin bu şekil bir klavyeyi tahminen de birinci defa göreceğiz. 

Bilindiği üzere Samsung, Galaxy Fold'un bilhassa ekranın kapanmasını sağlayan menteşelerinde sorun yaşamıştı. Lenovo'dan yapılan açıklamalarda Samsung'un yaşadığı bu sıkıntıdan ders alınmış görünüyor zira şirket ekranın menteşe kısımlarında yapmış olduğu testleri iki kat artırmış durumda. 

Lenovo'nun İlk Katlanabilir Dizüstü Bilgisayarı

Lenovo, ThinkPad X1 ile ilgili bir de tanıtım görüntüsü paylaştı. YouTube üzerinden paylaşılan görüntüde X1'in USB-C tipi şarj girişinin olduğu da net bir halde görülebiliyor. İşte o görüntü:

Lenovo ThinkPad X1 ile ilgili şu an için söyleceklerimiz bu kadar. Lakin şirketin önümüzdeki aylarda X1 ile ilgili yeni bilgiler paylaşması ve tahminen de en kıymetlisi olarak piyasaya çıkış tarihi duyurması bekleniyor. Lenovo'nun Samsung'dan sahiden ders alıp almadığını görmemiz için biraz daha beklememiz gerekiyor.