Mavi Balinayla İlgili Google'la İş Birliği Yapıldı

Mavi Balinayla İlgili Google’la İş Birliği Yapıldı

Yaşanan üzücü olaylar sonucunda devlet yetkililerin de duruma el attığı Mavi Balina oyununun, ülkemizde 140'a yakın intiharla ilişkilendiriliyordu. Çabucak her gün yaşanan intihar hadiselerinin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'a verilen soru önergesi yanıtlandı. Bakan yaptığı açıklamalarda, çocukların ve gençlerin ziyanlı içeriklerden uzak tutulması için gerekenlerin yapıldığını belirterek, bu üslup ziyanlı içeriklere yönlendiren reklamların kaldırılması konusunda da Google Türkiye ile iş birliğine gidildiğini tabir etti.

Mavi Balinayla İlgili Google'la İş Birliği Yapıldı

Nisan ayının başında Van'da yaşanan olayda, bir arkadaş kümesi toplu intihar etmek için harekete geçmiş lakin çocuklardan birinin korkarak polisi aramasıyla birlikte Sevda E. dışındaki çocuklar kurtarılabilmişti. Sevda E. ise yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı.

Yaşanan üzücü olaydan sonra ruhsal tedavilerine başlanan çocukların, psikolog eşliğinde vermiş oldukları tabirler ortaya çıktı. Sevda E.'nin kuzeni olan Suna E., bağımlısı olacaklarını düşünmediklerini belirterek, Sevda'nın babasının ölmesiyle birlikte mevtten sonra neler yaşandığını merak ettiklerini söz etti. Birinci olarak koluna 'F57' yazdını söyleyen küçük kız, durumun arkadaşları tarafından fark edilmesi üzerine öğretmenine şikayet ettikleri, öğretmeninin ailesini okula çağırdığı ve bilgilendirmelerde bulunduğunu, sonrasında ise Sevda'nın yine kendisini ikna etmesiyle sürecin buraya geldiğini belirtti. Suna E., süreç içerisinde korkarak oyunu bıraktığını lakin Sevda'nın kızacağını düşündüğü için ona söylemediğini tabir etti.

Mavi Balinayla İlgili Google'la İş Birliği Yapıldı

Sevda E.'nin sınıf arkadaşı Gülcan A. ise öğretmenlerinin ihtarlarına karşın oyuna devam ettiklerini, olayın yaşandığı gün ise maksadının intihar değil başkalarını engellemek olduğunu belirtti. Gülcan A. yanlarında bulunan Berfin'le konuştuklarını ve Berfin'in de hedefinin intihar etmek olmadığını söylemesi üzerine yardım istemek için bir markete gittiklerini ve buradan polisi aradıklarını söz etti. Sevda E.'nin ziyadesiyle kararlı olduğunu belirten Gülcan A., “Engellemeye çalıştık lakin olmadı, Sevda'nın yolunu kestim sen atlarsan ben de atlarım deyince bana 'hadi gel' dedi.” formunda konuştu.

Bir başka sınıf arkadaşları Berfin M. ise, Sevda'yı birkaç defa engellemeye çalıştığını belirterek, Sevda'nın pek çok sefer atlamaya çalıştığını tabir etti. Berfin, yardım istemek için gittikleri sırada ise Sevda E.'nin atladığını belirtti.