Nokia, 5G Uyumlu Yeni Nanotüp Bataryasını Tanıttı

Nokia, 5G Uyumlu Yeni Nanotüp Bataryasını Tanıttı

Batarya bölümünde çabucak herkes ‘devrim niteliğinde’ bir buluş yaptığını söylüyor. Gerçek manada hem pratik, hem makul fiyatlı hem de önemli ilerleme kaydedilen yeniliklerin sayısı ise az oluyor. Nokia Bell Labs’in geliştirdiği yeni batarya ise bu noktada umut vaat ediyor.

Dublin Trinity Koleji’nin AMBER isimli merkezinde geliştirilen lityum nanotüp takviyeli batarya, bugünki en uygun alternatiflerden 2,5 kat daha uzun kullanım müddeti sağlıyor. Yeni bataryalar temel olarak bataryaların canına okumaya hazırlanan 5G aygıtlar için geliştiriliyor. Bu aygıtlara yalnızca akıllı telefonlar değil, dronelar, objelerin internetini kullanan aygıtlar ve elektrikli araçlar üzere farklı araçlar da dahil olacak. Bu yeni batarya teknolojisi daha geniş alanlarda da kullanılabilecek.

Nokia, 5G Uyumlu Yeni Nanotüp Bataryasını Tanıttı

Nokia Bell Labs, iş ince bataryalar yapmaya geldiğinde pek de boşa sıkan bir kurum değil, tezleri epey sağlam. Nature Energy mecmuasında yer alan çalışmaya nazaran, yeni batarya karbon nanotüplerden ve lityum depolama ünitelerinden oluşuyor. Bu sistemde güç neredeyse olabilecek en efektif halde kullanılıyor. Sonuç olarak da bu bataryalar hem çok süratli şarj oluyor hem de fizikî olarak kapladıkları alanın hakkını sonuna kadar veriyorlar.

Nokia’dan Paul King, “Daha küçük alanlara daha çok güç depolayarak, yeni batarya teknolojisi 5G ve onun etrafında kurulan ağda büyük tesire sahip olacak. Nokia Bell Labs Industry ve aygıt bilgisi ve AMBER’in materyal bilimi uzmanlığının birleşimiyle uzmanlar, çoklu disiplinlerde başa çıkması inanılmaz güç problemleri aşmamızı sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Yeni batarya teknik olarak çok uzun mühlet kullanılabilecek 5G aygıtların önünü açacak. Daha bu batarya teknolojisi kullanılmadan bile yıllarca şarj edilmeden çalışabilecek 5G’li aygıtlar geliştirildi.

Nokia, yeni teknoloji için bir patent başvurusu yaptıklarını ve eseri gelecekte piyasaya sunmayı planladıklarını açıkladı. Eserin ticari olarak ne vakit piyasaya çıkacağı ise şimdi bilinmiyor.