Orta Format Makine Hasselblad X1D II 50C Tanıtıldı

Orta Format Makine Hasselblad X1D II 50C Tanıtıldı

“Orta (medium) formatı stüdyo dışına çıkarmanın keyfini devam ettirmek için” kelamlarıyla tanıtılan Hasselblad X1D II 50C, böylelikle en profesyonel fotoğraf makinesi segmentini daha çok kullanıcıya ulaştırmaya çalışıyor. Yeni makinede selefinden daha süratli performans sunmak için geliştirilmiş kesimler kullanıldığı açıklandı.

Orta Format Makine Hasselblad X1D II 50C Tanıtıldı

Makinedeki 'live view' (elektronik vizör) daha süratli bir yenileme suratına sahip olduğu üzere makinenin deklanşör gecikmesi de daha az. Çekilen kareler ortası siyahlık süresi (blackout time) azaltılırken çekim yapma ölçüsü da saniyede 2,7 kareye çıkıyor. Elbette yeni fotoğraf makinesinin açılıp kapanma suratı da bir evvelki jenerasyona nazaran daha fazla.

Kameranın merkezinde hâlâ 50 MP'lik bir CMOS sensör bulunuyor. 43,8×32,9 mm'lik boyutlarıyla bu sensör, standart bir 35 mm tam kare sensörden 1,7 kat daha büyük. Sensör; 100 ile 25.600 doğal ISO aralığına, 14 durak dinamik aralığa (dynamic range) ve kusursuz bir renk ahengi için (tonality)  5,3×5,3 nanometrelik piksellere sahip.

Orta Format Makine Hasselblad X1D II 50C Tanıtıldı

Kameranın gerisine bakıldığında bir evvelki kuşağa nazaran epey büyük bir gelişme var. X1D'de 3 inçlik 921.000 dot dokunmatik ekran bulunurken X1D II 50C'de bu 3,6 inçlik 2,36 milyon dot dokunmatik ekran olarak değiştirilmiş. Bu, ekranın çözünürlüğünün neredeyse 3 katına çıktığı manasına gelirken birebir vakitte dijital orta format kameralarda sunulan en büyük ekran da bu kamerada bulunuyor.

Elektronik Vizör (EVF) de güncellenenler ortasında. Yeni kameradaki vizörde 3,69 milyon dot bulunuyorken bu sayı, bir evvelki jenerasyonda 2,36 milyon dot idi. Çözünürlüğün artmasıyla birlikte menü sistemi de bu vizör üzerinden denetim edilebilir hâle gelmiş.

Orta Format Makine Hasselblad X1D II 50C Tanıtıldı

16 bitlik RAW fotoğrafların yanı sıra fotoğraf makinesi, artık kendi başına tam çözünürlüklü JPEG fotoğraflar da kaydedebiliyor. Aceleniz varsa ve fotoğrafları sonradan düzenleme gereksiniminiz yoksa bu seçeneği açıp işleri biraz daha süratli hâle getirebilirsiniz.

İşleri süratli hâle getirmeden bahsedilmişken son olarak şunu ekleyelim; Hasselblad'ın yeni Phocus Mobile 2 uygulaması, kameranın iPad'lere USB-C yahut Wi-Fi ile bağlanmasına ve belge transferi gerçekleştirmesine imkan sağlıyor.