Peru’nun Gizemli Nazca Çizgilerinin Sırrı Çözüldü

Peru’nun Gizemli Nazca Çizgilerinin Sırrı Çözüldü

Peru’daki Andean Çölü, bundan 2000 yıl evvel yaşayan antik halklar tarafından yapılmış enteresan haller ile dolu. Bilim insanları, yıllardır bu yapıların sırrını çözmeye çalışıyor.

Peru’daki bu şeritlere Nazca Çizgileri ismi veriliyor. Çorak topraklara kazınmış olan bu şeritlerin temel hoşluğu, gökyüzünden bakıldıklarında ortaya çıkıyor.

Peru’nun Gizemli Nazca Çizgilerinin Sırrı Çözüldü

Bazı antropologlara nazaran Nazca Çizgileri, rableri memnun etmek üzere tasarlandı. O devirde rablerin göklerden insanları seyrettiğine inanılıyordu. Araştırmacılar, dev çizimlerin bölgede bulunmayan, uzaktaki yağmur ormanlarında ve kıyı kıyılarında yaşayan egzotik kuşların tasvirleri olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılara nazaran, bu çizimler yağmur getirdiği düşünülen canlıların onuruna yapıldı. Bölge halkları hayatta kalmak için yağmura büyük gereksinim duyuyordu.

Japonya’daki Hokkaido Üniversitesi,’nden araştırmacıların hazırladığı makale, Journal of Archeological Science: Reports’da yer aldı. Araştırmacılara nazaran, tasvirlerdeki kuşlar şimdiye kadar yanlış isimlendirildi ve bu çizimlerin kimileri, artık tükenmiş olan kuş tiplerini temsil ediyor.

Peru’nun Gizemli Nazca Çizgilerinin Sırrı Çözüldü

Araştırmacılar, bu yaylalarda yağmur devirlerinin, deniz kuşlarının göç periyoduna denk geldiğine işaret ediyor. Göçmen kuşların görünmemesi durumunda ise yerli halklar, yağmur yağmayacağından ve kuraklıktan korkuyordu. Haliyle bu eserler, kuşların onuruna yapılıyordu ve geri gelecekleri umuluyordu. Hatta yerli halk, bu kuşlara rablerin işaretçisi muamelesi yapıp tapınıyor olabilir. Nazca Çizgileri, öbür çöl kabilelerinde ve çölde yaşayan toplumlarda olduğu üzere yağmur danslarıyla alakalı olabilir.