Sesinizden Görünüşünüzü Tahmin Edebilen Yapay Zeka

Sesinizden Görünüşünüzü Tahmin Edebilen Yapay Zeka

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları yeni yapay zeka çalışmalarında dikkat alımlı bir muvaffakiyet sağlandı. Yapay zeka, şahısların seslerini kısa bir mühlet dinleyerek gerçek hayatta nasıl görünüyor olabileceklerini ortaya çıkarıyor.

Yapay zekanın sonuçları kusursuz değil lakin dikkat cazip ölçüde başarılı. Bu da, özelleştirilmiş yapay zekaların ne kadar dikkat alımlı ve birebir vakitte ne kadar da korkutucu olabileceklerini gösteriyor. Yapay zeka, çok küçük bilgi kırıntılarından çok kıymetli dataları çıkarabilir.

Sesinizden Görünüşünüzü Tahmin Edebilen Yapay Zeka

Bu hafta yayımlanan ve arXiv’de yer alan çalışmaya nazaran takım, GAN teknolojisini kullanarak kısa ses kliplerini tahlil ediyor ve “konuşmacının biyometrik karakteristiklerini eşleştirerek, muhtemel benzerliklerle eşlik kuruyor.” Araştırmacıların dikkatle seçtikleri kelamları bir kenara bırakırsak, konuşmaya bakarak kişinin imajını ortaya çıkaran bir algoritma karşımıza çıkıyor.

Speech2Face isimli algoritma, kimi kapalılık ve güvenlik dertlerini da yanında getirse de çalışma şu basamakta yalnızca akademik gayeler güdüyor.