Snapdragon 865'te DDR5 Desteği ve 5G Modem Olabilir

Snapdragon 865’te DDR5 Desteği ve 5G Modem Olabilir

Exynos ve Snapdragon 865 yonga setlerinin Samsung ikinci kuşak 7 nm üretim tesislerinde üretilmesi sebebiyle seneye önemli bir rekabete tanıklık edeceğiz üzere görünüyor. Şu anda ABD için üretilen Galaxy S10’da kullanılan Snapdragon 855, birinci kuşak 7 nm olarak üretilirken global modelde 8 nm’lik Exynos 9820 kullanılıyor.

Gelecek olan amiral gemisi hakkında en çok merak edilen mevzu ise Qualcomm ve Samsung’un 5G modemlerinin işlemcilere entegre halde gelip gelmeyeceği sorusu. Snapdragon 855’in donanım yetersizlikleri sonucunda 5G’li telefon üretmek isteyen birçok üretici, 5G modemi kullanılan ek bir model daha üretmek durumunda kaldı. Seneye Snapdragon 865 sayesinde bu ayrımı görmeyebiliriz.

Yeni Snapdragon 865’in iki farklı modelle birlikte gelmesi bekleniyor. Bu modellerden biri 5G ilişkiyi desteklerken öteki modelin desteklemeyeceği de biliniyor.

Snapdragon 865'te DDR5 Desteği ve 5G Modem Olabilir

Roland Quandt, açıklamasında iki yonga setinden de bahsetti ve şu tabirleri kullandı:

“Snapdragon 865, Qualcomm çalışanlarının yeni jenerasyon üst seviye SoC ismini verdikleri bir yonga seti. Kona ve Huracan isimleriyle gelecek olan iki model de LPDDR5X RAM ve UFS 3.0 dayanağına sahip olacak. Birinin 5G modem entegre edilmiş olarak gelmesi de olası. Şu an için hangisinin 5G’li model olacağına dair bir bilgi bulunmuyor.”

Roland Quandt’ın aktardıklarından anladığımız kadarıyla 5G’li Snapdragon 865 kesin olmasa da DDR5 RAM’lerin gelişinin kesin olduğunu söyleyebiliriz. Samsung’un da LPDDR5 RAM’leri için seri üretime başladığını açıklamasıyla birlikte Galaxy S11’lerin içerisinde bu teknolojiyi görmemiz bir epey mümkün.