Taşa Kazınmış 230 Yıllık Kodu Çözene Ödül Verilecek

Taşa Kazınmış 230 Yıllık Kodu Çözene Ödül Verilecek

Şifre bulmak, bulmaca cevaplamak, zihninizi zorlamak hoşunuza gidiyor mu? Dan Brown kitaplarını okuyup da karakterlerin yerinde olmayı isteyen var mı? Fırsat ayağınıza geldi.

Fransa’nın kuzeybatısında yer alan bir kasaba, bir taşa kazınmış gizemli bir şifreyi bulabilene 2000 Euro ödül verecek.

Brittany’deki Plougastel-Daoulas kasabasındaki bu kaya, yaklaşık 3-4 yıl evvel keşfedilmiş olsa da üzerindeki metnin en az 200 yıllık olduğu belirtiliyor. Taşın üzerinde büyük harflerle yazılmış bir metin, bir tekne ve bir kalp figürü yer alıyor.

Taşa Kazınmış 230 Yıllık Kodu Çözene Ödül Verilecek

Taşın işlendiği tarihin 1786-1787 yılları olduğu düşünülüyor. O devirde bölgede bulunan bir kale için toplar döküldüğü biliniyor fakat taştaki işlemelerin bu olay ile kontağı olup olmadığı konusunda bir açıklama yok. Artık kasaba bu bilmeceyi halka açtı ve 30 Kasım’a kadar insanların varsayımlarını alıyor. Bir heyet, hakikat olması en olası tahlili seçecek ve kazanan iştirakçiye 2000 Euro ödeyecek.

AFP’nin haberine nazaran taşın okunabilir kısmında “ROC AR B … DRE AR GRIO SE EVELOH AR VIRIONES BAOAVEL … R I OBBIIE: BRISBVILAR … FROIK … AL.” sözü yer alıyor.

İlçenin yöneticileri, yarış kurallarının ve iştirak bilgilerinin Plougastel-Daoulas belediye binasında asılı olduğunu söylerken, milletlerarası iştiraklere müsaade verilip verilmeyeceği bilgisi paylaşılmadı.