TikTok'un Uygulama İçi Satış Gelirleri Yüzde 500 Arttı

TikTok’un Uygulama İçi Satış Gelirleri Yüzde 500 Arttı

Popüler kısa formlu görüntü uygulaması TikTok, para kazanma odağını artırdığı için bu yıl reklam stratejisini de değiştiriyor. Bununla birlikte şirket hâlâ uygulama içi satın alımlardan düşük bir gelir elde ediyor ve Sensor Tower'ın bir raporuna nazaran bu sayı, Mayıs ayında 9 milyon dolar düzeyindeydi. Bu, Mayıs 2018’de açıklanan 1,5 milyon dolarlık yıllık artış oranının %500’üne denk geliyor.

TikTok'un Uygulama İçi Satış Gelirleri Yüzde 500 Arttı

TikTok, bu vakte kadar muhtemelen sadık bir kullanıcı kitlesine ulaşmak için uygulama içi satın alma stratejisini pek uygulamamıştı. En yeterli özelliklerden kimilerine makul bir ödeme ile ulaşılması, kullanıcının uygulamayı benimsemesini ve potansiyel iştirakini sınırlayabiliyor. Bunun farkında olan TikTok, artık de Hindistan üzere devasa bir pazarda büyümenin yollarını arıyor.

Uygulama, yılın birinci çeyreğinde Facebook’u en çok indirilen uygulamalarda geçti ve artık daha fazla reklamveren çekmeyi hedefliyor. Ortalarında Pepsi’nin de olduğu kimi büyük markalarla mutabakatların gerçekleştiği söyleniyor.

TikTok, sanal eserlerin satışına çok fazla odaklanmıyor ve şirketin bu istikamette güçlü bir gelir modeli bulunmuyor. Örneğin TikTok paraları; video efektleri yahut filtreleri almak yerine canlı yayıncıları desteklemek için gönderilebilecek armağanları satın almak için kullanılıyor.

TikTok, sanal eserler stratejisine gerekli kıymeti vermemesine karşın Çin'deki iOS kullanıcıları, Mayıs ayında uygulama içi satın alma süreçlerine harcanan toplam 9 milyon doların 5,9 milyonuyla alımların yaklaşık %65’ini gerçekleştirdi. ABD'deki hem iOS hem de Android kullanıcıları, uygulamanın brüt gelirinin yaklaşık 2 milyon dolarını (%22'si) oluşturdu.

TikTok'un Uygulama İçi Satış Gelirleri Yüzde 500 Arttı

Mayıs ayında Nisan ayına nazaran %27 artışla dünya çapında yaklaşık 56 milyon kullanıcı birinci kere uygulamayı kullanmaya başladı fakat yeni kullanıcı sayısı, Ocak’taki 70,8 milyona nazaran %21 azalış gösterdi. Bunda Hindistan’daki kısa müddetli yasağın tesirli olduğu ve yasağın 15 milyon potansiyel yeni kullanıcıyı etkilediği düşünülüyor.

TikTok bugüne kadar toplam 1,2 milyar kişi tarafından indirildi. Aylık etkin kullanıcı sayısı ise 500 milyon. Bu vakte kadarki toplam kullanıcı harcaması 97,4 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bu ay 100 milyon dolar barajının aşılması bekleniyor.