Türkiye, Yapay Zeka Kullanımında Bölge Lideri Oldu

Türkiye, Yapay Zeka Kullanımında Bölge Lideri Oldu

Yapay zeka, son yıllarda büyük bir yükseliş trendi içerisinde. Her ülke, farklı ölçeklerde de olsa yapay zeka yatırımlarında bulunuyor. Microsoft ve araştırma şirketi Ernst & Young, yapay zeka kullanımı üzerine kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporda stratejik ehemmiyet, kullanım alanları, farkındalık, yatırımlar üzere farklı kriterler göz önüne alındı. Rapora nazaran ülkemizdeki şirketlerin %80’i, yapay zeka stratejisini direkt üst seviye idarede ele alıyor. Bölgede %28 olan pilot yapay zeka teknolojilerinin kullanımında da Türkiye, %35 ile öne çıkıyor.

Raporda, 5 ülkeden 100’den fazla şirket yöneticileriyle görüşmeler yapıldı. “Artificial Intelligence in Middle East and Africa” isimli raporun sonuçları İstanbul’da açıklandı. Açıklamayı Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ve EY CESA (Orta, Doğu, Düneydoğu Avrupa ve Orta Asya) Bölgesi Dijital Başkanı Onur Doğan yaptı.

Türkiye, Yapay Zeka Kullanımında Bölge Lideri Oldu

Şirketlerin %25’i yapay zekayı stratejik dijital öncelikleri ortasında gördüğünü belirtilirken, %60’ı ana faaliyetleri için yapay zekanın değerini kabul ediyor. Ülkemizdeki şirketlerin %15’i, kendilerini yapay zeka olgunluğu açısından gelişmiş olarak pahalandırıyor. Türkiye bu alanlarda en yüksek yüzdelere sahip ülke olarak dikkat çekiyor. Ülkemizdeki şirketler, yapay zeka gündemini hem teknolojik gereklilik hem de iş süreçlerini güzelleştirme açısında yönetiyor. Bu anlayışın benimsenme oranı ülkemizde %55, bölgede ise %43 düzeyinde.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, yatırımlarında ve odaklarında birinci sırada yer alan yapay zeka sayesinde bireylerin, şirketlerin ve kurumların değerli rekabet avantajları kazandığını belirtti.

Türkiye’deki şirketlerin yapay zeka yaklaşımlarından mutlu olduğunu, dijital dönüşüme ayak uydurduklarını söyleyen Kansu, tekrar de yapılacak işler olduğunu, daha düzgün data idaresine ve şirket içi hünerlerin gelişimine muhtaçlık olduğunu belirtti. Microsoft Türkiye Genel Müdürü, şirketlerin evvel insan, sonra teknoloji anlayışını benimsediklerini, kendilerinin de sundukları hizmet ve eserler sayesinde Türkiye’deki şirketlerin daha fazlasını başarmalarına katkıda bulunduklarını söyledi.

Türkiye, Yapay Zeka Kullanımında Bölge Lideri Oldu

EY CESA Bölgesi Dijital Başkanı Onur Doğan ise, yapay zekanın uzun müddettir gündemde olsa da şirketlerin gündeminde üst sıralara son yıllarda girdiğini belirtti. Doğan, EY olarak bu çalışmalarında mevcut yaklaşımı ortaya koyduklarını ve öngörüler oluşturduklarını söylerken, kelamlarına “Unutulmamalıdır ki; olgunluk tahlillerinde üst sıralarda yer alan şirketler hem idare düzeyinde hem de alanda yapay zekâyı sahipleniyorlar.“ biçiminde devam etti. Onur Doğan’a nazaran şirketler, bu seyahati tek başına gerçekleştirmenin sıkıntı olduğunu düşünüyor. Şirketlerin yaklaşımları ise değişiklik gösteriyor. Doğan’a nazaran şirketler, temel hizmet biçimlerinin deeğişmeyeceğini fakat iş yapış biçimlerinin etkileneceğini düşünüyor ve ona nazaran yeni hizmetler ve eserler geliştiriyor.

Türkiye, Yapay Zeka Kullanımında Bölge Lideri Oldu

Yapay zeka ülkemizde en çok tahminleme, otomasyon, içgörü oluşturma, hizmetlerin şahsî hale getirilmesi ve tedbir almak için kullanılıyor. Şirketlerin en çok faydalandığı sistem ise makine öğrenmesi olarak göze çarpıyor.

Raporda, şirketlerin yapay zeka olgunlukları sekiz kategoride ele alındı. Bu kategoriler İleri Analitik, Bilgi İdaresi, Yapay Zeka Şiderliği, Açık Kültür, Yeni Teknolojiler, Çevik Geliştirme, Üçüncü Taraflarla İş Birliği ve Duygusal Zeka olarak belirlendi. Türkiye, İleri Analitik kategorisinde 5 üzerinden 3,4 puan, bilgi idaresinde ise 5 üzerinden 3,6 ile en yüksek puanı aldı. Ülkemiz, yapay zekaya duygusal zeka ekleme yetkinliği alanında ise 5 üzerinden 2,6 puanla en düşük sırada yer aldı.

Türkiye, Yapay Zeka Kullanımında Bölge Lideri Oldu

Yapay zekadan en çok Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri, Medya ve Finansal Hizmetler, Sıhhat, Üretim ve Kaynaklar, Profesyonel Hizmetler, Perakende, Altyapı ve Nakliyat bölümleri en üst sıralarda yer alıyor.

Rapora ülkemizden Tüpraş, Opet, THY, Arçelik, Allianz Türkiye, Setur, Jolly Tour, Migros, CarrefourSA, Teknosa, TEB, Vakıf Emeklilik, Yapı Kredi Bankası ve BKM bulunuyor.