Türkiye'den İlk Kez Bahsedilen 352 Yıllık Makale

Türkiye’den İlk Kez Bahsedilen 352 Yıllık Makale

Türkiye hakkındaki araştırmalar kelam konusu olduğunda, bizim aklımıza birinci olarak Türkiye Cumhuriyeti geliyor. Haliyle 1920’de birinci TBMM açılana kadar Türkiye hakkında makale yazılmasını beklemiyoruz.

Öte yandan, Osmanlı Dönemi’nde ve daha öncesinde Türkiye, Turqia, Turkey üzere özünde “Türk Yurdu/Vatanı/Memleketi” manasına gelen sözcükler esasen kullanılıyordu.

Türkiye'den İlk Kez Bahsedilen 352 Yıllık Makale

30 Mayıs 1667 tarihli bir makale, Inquiries for Turky başlığını taşıyor. Burada bir yazım yanılgısı (Turkey/Turky) mı olduğu yoksa vakit içerisinde sözcükte değişiklik mi olduğu (Thou/You) tartışmalı. Eski metinler Optik Karakter Tanımlama ile dijital ortama aktarıldığı için yanlışlı karakterler bulunabiliyor.

Makale, metnin Türkiye’ye yola çıkacak İngiliz vatandaşları için hazırlandığı belirtiyor. Yani akademik bir makaleden fazla bir turistik rehber ile karşı karşıyayız.

Makalede genel olarak Türkiye ve o devirde Osmanlı denetiminde olan topraklar hakkında sorular gündeme getiriliyor. Makale, bu içeriğin istihbarat bilgileri temelinde ilerlediğini ortaya çıkarıyor. Osmanlı toplumunun yaşayışı ve ülke hakkında bilgiler aktarmayı amaçlayan makale, onlarca farklı mevzuda sorular soruyor.

Türkiye'den İlk Kez Bahsedilen 352 Yıllık Makale

Türkiye’nin coğrafik özellikleri, ülke hakkında anlatılan söylencelerin doğruluğunun ya da yanlışlığının tespiti, ileride Birleşik Krallık tarafından işe yarayabilecek bilgilerin derlenmesi amaçlanıyor. Türkler'den at yetiştiriciliği ve zehir üretimi, Ermeniler'den et saklama metotları ve mümkünse diğer zanaatleri öğrenmek, bu maksatlar ortasında yer alıyor. Ayrıyeten Osmanlı ve Türkiye’deki seyahat rotaları (özellikle Çin’e giden yollar), Osmanlı su kanalları da büyük ilgi çekmiş üzere görünüyor.

Makale son olarak “ülkenin dolu olduğu bilinen lakin cahillerin fark etmeyeceği ya da koruyamayacağı antik eserler” üzerine odaklanıyor. Yasal Sultan Süleyman tarafından İstanbul civarında yaptırılan su kemerleri hakkında da bilgiler edinilmesi isteniyor.

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.