Twitter Botlarını Algılayan Uygulama Geliştirildi

Twitter Botlarını Algılayan Uygulama Geliştirildi

İskandinavya ülkelerindeki dördüncü Dijital Beşeri Bilimler Konferansı'nda sunulan çalışma, Twitter botlarını algılayan uygulamanın kullanılan lisandan bağımsız olarak otomatik üretilmiş tweet'leri tespit edebildiğini gösteriyor.

Twitter Botlarını Algılayan Uygulama Geliştirildi

Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden Profesör Mikko Laitinen, “Bu çalışma, bilgi kalitesini artırdığı üzere gerçeğin daha yanlışsız bir fotoğrafını çiziyor” dedi. Araştırmacılar, son yıllarca çeşitli toplumsal medya uygulamalarından elde edilen verilerin, interneti kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir bilgi deposuna dönüştürdüğünü belirttiler.

Twitter, tweet'lere ve meta data'lara erişimi kolay bir platform olduğundan birtakım olayları araştırmak için tanınan bir data kaynağı hâline geldi. Twitter'daki hesapların %5 ile %10'unun bot olduğu, gönderilen tüm tweet'lerin neredeyse %20'sinin ise bu hesaplardan gönderildiği kestirim ediliyor.

Twitter Botlarını Algılayan Uygulama Geliştirildi

Çalışmayı gerçekleştirmek için araştırmacılar Fince, İsveççe ve İngilizce olarak 15.000 tweet tahlil etti. Fince ve İsveççe temel olarak eğitim için kullanılırken sistemin lisan bağımsızlığını kıymetlendirmek için İngilizce tweet'ler kullanıldı.

Araştırmacılar, uygulamanın epey hafif olduğunu bu yüzden de çok büyük dataları kısa müddette sınıflandırabildiğini söyleyip ekliyorlar: “Botlar nispeten zararsızdır lakin troller uydurma haberleri yaydıkça sosyal medyanın izlenip bunlardan temizlenmesi için daha gelişmiş araçlara gereksinim duyuluyor.”