Ünlü Ressam Frida Kahlo'nun Ses Kayıtları Ortaya Çıktı

Ünlü Ressam Frida Kahlo’nun Ses Kayıtları Ortaya Çıktı

1907 yılında dünyaya gelen ve yalnızca 47 yıllık ömrü boyunca hem sanatı hem de kişiliğiyle ön plana çıkan Frida Kahlo'nun, hayatı boyunca kaydedilmiş olan tek ses kaydının ortaya çıkmış olabileceği söz edildi. Pablo Picasso'nun bile “Biz onun üzere insan yüzü çizmeyi bilmiyoruz.” dediği Meksika'lı sanatkarın 70'ten fazla yapıtı bulunuyor. Bu yapıtların 50 tanesi ise dünyaca ünlü müzikçi Madonna tarafından satın alındı. 

Frida Kahlo, yalnızca sanatıyla değil hayatıyla da ön plana çıkıyordu. Doğumundan kısa bir mühlet sonra Kahlo'nun annesi hastalanmıştı. Hastalığın çok ileri boyutlarda olması Kahlo'nun anne sütünden yoksun kalmasına neden olmuştu. Kahlo'nun anne sütü almasını isteyen ailesi, ona bir süt anne bile bulmuştu ve bebeklerinin gelişimlerinin bu sayede olağan olacağına inanmışlardı. Lakin durum beklenilen biçimde sürmemişti ve Kahlo bunun tesirlerini genç yaşta görmeye başlamıştı. 6 yaşında çocuk felci geçiren Kahlo'nun, sağ bacağı biraz daha inceydi. O periyot çocuk felci hastalarının pek birçok hayatını kaybederken Kahlo, yalnızca bacağındaki incelikle bu durumu atlatmıştı. Bacağını beğenmeyen Kahlo, genelde uzun etekler giyiyordu ve beşerler ona “Tahta bacak Frida.” diyorlardı. 

Fazlasıyla sarsıntılı bir ömrü olan Frida Kahlo, okul hayatında tıp eğitimi almak istemişti. Bunun nedeni küçük yaşta geçirdiği çocuk felciydi. Kahlo'nun bu durumu Meksika için bir de birinci olacaktı. Meksika'da o devir, tıp eğitiminin verildiği okullara yalnızca erkek öğrenciler alınıyordu. Fakat Frida bu sistemi bozmuştu. Meksika'da birinci sefer tıp eğitimi alan kız öğrenci, Kahlo'nun ta kendisiydi.

Ünlü Ressam Frida Kahlo'nun Ses Kayıtları Ortaya Çıktı

Eğitimine devam ettiği sırada yaşadığı bir trafik kazası, Kahlo'nun hayatını bir sefer daha derinden sarsacaktı. Kaza sırasında ağır yaralanan Kahlo'nun kaza anında ölmüş olduğu düşünülerek, sıhhat görevlilieri tarafından en son ilgilenilen kazazedeler ortasındaydı. Bu kaza sırasında adeta paramparça olan Kahlo'nun yaşayacağına, tabipler ihtimal vermiyorlardı. Fakat Frida Kahlo, bu kazayı atlatabilecek güce sahipti ve bu türlü de olmuştu. 32 ameliyat geçiren Kahlo, yaşadığı tüm ağrılarla birlikte hayattaydı. Kahlo'nun sağ bacağındaki ağrı, geçirdiği trafik kazasından sonra dayanılmaz bir hale gelmişti. İlerleyen periyotlarda ise Kahlo'nun sağ bacağının kangren olduğu anlaşılacak ve bu bacağı kesilecekti.

Yaşadıklarını unutmak isteyen Frida Kahlo, ailesinin de takviyesiyle fotoğraf çizmeye başlamıştı. Hatta annesi, Frida Kahlo'nın kendisini izleyebilmesi için yatağının üzerine bir ayna koymuştu. Bu yüzden çizdiği fotoğraflar kendisinin oto portleriydi. Fotoğraf çizmek onun için bir hayat üslubu olmuştu ve Kahlo'nun bu üslubu, hayatının sonuna kadar sürecekti.

Ünlü Ressam Frida Kahlo'nun Ses Kayıtları Ortaya Çıktı

  • Bu görsel, Frida Kahlo'nun çizdiği son fotoğraftır.

Bu trajik ömrü ve çizdiği fotoğraflarla ön plana çıkan Frida Kahlo'nun ses kayıtları ise Meksika'nın ulusal ses kütüphanesi olan Fonoteca National'da bulundu. Bağışlanan bir koleksiyon üzerinde çalışmalar yapan vazifeliler, Kahlo'nun ses kaydının bulunduğu kaseti fark ettiler. Durumu üstlerine bildiren vazifeliler, ses kayıtlarının incelenmesi için kaseti uzmanlara teslim ettiler.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan kütüphane müdürü Pavel Granados, ses kayıtlarının incelemesinin sürdüğünü, süreçlerin tamamlanmadan evvel net bir şey söylemenin mümkün olmadığını açıkladı. İşte Frida Kahlo'ya ilişkin olduğu belirtilen o ses kayıtları;