Uyku Takibi Uygulamaları, Uykusuzluğu Tetikliyor

Uyku Takibi Uygulamaları, Uykusuzluğu Tetikliyor

Uyku takibi uygulamaları, son birkaç yıldır önemli gelişme göstererek ivme kazandı. Uygun bir gece uykusu almanıza yardımcı olabilen olan bu uygulamalar, birtakım durumlardaysa meselelerinizi daha da kötüleştirebilir. New York Times'a konuşan bilim insanları, uyku takibi uygulamalarının ve aygıtlarının hem tasalarınızı artırarak hem de yanlış bilgiler tutarak uykusuzluk meselesini artırabileceğini ortaya koydu.

Yapılan bir çalışma, bu tıp aygıt ve uygulamaların insanların yatakta daha fazla vakit geçirmelerine böylelikle uyku istatistiklerini artırmalarına ve olmayan durumları bildirip gereksiz tedaviler almalarına sebep olduğunu söylüyor. Ancak bu durum, aygıtların güvenilmez olduğu manasına da gelmiyor.

Uyku Takibi Uygulamaları, Uykusuzluğu Tetikliyor

Fitbit'ten Dr. Conor Heneghan, çok az kullanıcının önemli uyku derdi ile ilgilendiğini ve izleme datalarının, dengeli uyku programlarının ve ziyanlı alışkanlıkların tesirlerini vurgulayabileceğini tez etti. Kullanıcılar, tıpkı vakitte farklı uyku basamaklarındaki kalp hareketlerini de izleyebiliyorlar.

Fitbit'in kendi yaptığı araştırma, profesyonel tıbbi izleme aygıtlarının bilgileri ile uyku takip uygulamalarının eşleşmesinin %70 düzeyinde olduğunu ancak bu oranın insanlarda %90 olduğunu ortaya çıkarıyor. Yani sonuçta datalar faydalı olsa da bunlara kuşkuyla yaklaşmakta yarar var.