Windows 7 Teması, Windows 10'da Nasıl Kullanılır?

Windows 7 Teması, Windows 10’da Nasıl Kullanılır?

Bazı kullanıcılar Windows 7’de ya da eski sürümlerde kalmakta ısrar etse de şirketler, geliştirdikleri yeni sürümlerle birlikte kullanıcı tecrübesini artırıyor ve eserlerini geliştiriyor. Hasebiyle bu inadı kırarak yeni sürümlere geçmek hem kullanıcının güvenliği ve kullanıcı tecrübesi açısından en düzgün seçenek olabiliyor.

Microsoft, Windows 10’a geçerken birçok uygulamasını ve oyununu da ya geri de bıraktı ya da kullanıcıların daha sonra indirebileceği ya da kaldırabileceği formda Microsoft Store’a taşıdı. Paint ve Internet Explorer, Windows işletim sisteminde isim değişiklikleriyle de olsa hayatını devam ettirmeyi başardı.

Eğer siz de Windows 7’yi özleyenler ortasındaysanız Sergey Tkachenko’nun geliştirdiği Winaero Tweaker ile bir hasreti giderebilirsiniz. Tkachenko tarafından geliştirilen programda Windows Photo Viewer ile birlikte hesap makinesi, Sticky Notes ve vazife yöneticisinin eski sürümleri bulunuyor.

Görünüş

Windows 7 Teması, Windows 10'da Nasıl Kullanılır?

Programlar haricinde görünüş de değerli doğal ki ve bunu da bir halde Windows 7’ye benzetebilirsiniz. Windows 7 ve 10 ortasındaki farklılıklardan bir tanesi de misyon çubuğu. Windows 7’de misyon çubuğu yarı şeffaf mavi bir renkti, Windows 10’da ise bu renk siyah.

Görev çubuğunun rengini değiştirmek için masaüstünde sağ tık yapın ve kişiselleştirmeyi seçin. Buradan Renkler sekmesine gelin, burada “Aşağıdaki yüzeylerde tema rengini göster” seçeneğinin altındaki iki kutuyu işaretleyin ve üstünde yer alan Windows renklerinden özel renklere tıklayarak renginizi seçin.

Bunlara ek olarak masaüstü art planınızı da Windows 7 orjinal art planı olarak ayarlayabilir ve o hissi daha çok alabilirsiniz.

Başlat menüsü

Windows 7 Teması, Windows 10'da Nasıl Kullanılır?

Birçok Windows 10 kullanıcısı, işletim sisteminin yeni başlat menüsünden mutlu değil ya da eski sürüm başlatma menülerini daha fonksiyonel buluyor. Bu başlat menülerini de kolaylıkla Windows 10’unuzda kullanabilirsiniz.

Seçeneklerinizden bir tanesi Windows 8’de kullanılan başlat menüsü olan Classic Shell. Artık geliştirilme sürecine dayanak verilmese de özgün sitesinden edinebilirsiniz. Alternatif olarak ise gönüllüler tarafından geliştirilen Open Shell’i tercih edebilirsiniz.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak Stardock tarafından geliştirilen Start10’u da kullanabilirsiniz. Lakin bu seçenek fiyatsız kullanım döneminden sonra 4,99 dolarlık bir fiyat gerektiriyor.