Yapay Zeka, Dvorak'ın Yarım Kalan Bestesini Tamamladı

Yapay Zeka, Dvorak’ın Yarım Kalan Bestesini Tamamladı

Yapay zekaların yapabilecekleri konusunda birçok söylenti ve birçok argüman ortada dolaşırken bu husustaki son gelişme, AIVA Technologies isimli Lüksemburg merkezli bir firmadan geldi. Bundan 115 yıl evvel hayatını kaybeden ünlü bestekar Antonin Dvorak’ın yarım kalan bestesini tamamlaması konusunda meydan okunan yapay zeka firması, bu teklifi büyük bir memnunlukla kabul etti.

Yapay Zeka, Dvorak'ın Yarım Kalan Bestesini Tamamladı

Şirketin yaratıcı yöneticilerinden Richard Steibitz, hususa ait “Yapay zekayı yaratıcı bir süreçte olumlu bir biçimde kullanıp kullanamayacağımızı görmek istedik. Herkes yapay zekanın insanların yerini alacağından korkuyor. Ben optimistim ve beşerler gereğince zeki olduklarında ve yapay zekayı nasıl uygulamaları gerektiğini öğrendiklerinde yapay zeka hayli faydalı oluyor” dedi.

AIVA, Dvorak’ın E (mi) minör bir piyano bestesini tamamlamaya çalıştı. AIVA’nın CEO’su ve ortak kurucusu Pierre Barreau, bu misyonun sıkıntı olmadığını belirtti.

AIVA’nın 2016 yılından beri sinemalar, televizyon reklamları ve görüntü oyunlar için ‘duygusal müzikler’ bestelediği biliniyor. Şirketin kütüphanesinde ilgili ve misal bilgiler bulunduğu için AIVA, standart işler için genelde bir dakikanın altında bile beste yapabiliyor lakin durum Dvorak için çok farklı gelişti. Bestenin tamamlanması 72 saat sürdü.

Bestenin birinci kısmını Çek piyanist Ivo Kahanek’in yorumuyla aşağıdaki kontaktan dinleyebilirsiniz.