Yapay Zeka, Şimdi de Pizza Yapımında Kullanılacak

Yapay Zeka, Şimdi de Pizza Yapımında Kullanılacak

Yapay zekâ ile yapabileceğimiz birçok olağanüstü şey var ancak MIT’deki araştırmacılar için bunlar kâfi değil üzere görünüyor. Araştırmacılar, PizzaGAN isimli yapay zekâ projesinde, İtalyan mutfağının vazgeçilmezi pizza üzerine yapay zekâyı bıraktılar ve bu süreçte, pizza imal sistemlerinin ve pizza süslemelerinin de kelam konusu olduğu çok fazla araştırma yaptılar. 'Bir pizza nasıl yapılır: Katmana dayalı bir GAN modelinin öğrenilmesi' başlıklı projenin hedefi, bir makineye adım adım yapacakları söylenerek nasıl pizza yapacağını öğretmek.

Yapay Zeka, Şimdi de Pizza Yapımında Kullanılacak

GAN denetlenmeyen makine öğrenmesi için kullanılan bir bilgisayar bilimi ve algoritma kümeleri kolu. PizzaGAN, Instagram’dan elde edilen 9.213 pizza fotoğraflarından faydalanıyor. Her fotoğrafta hamur, sos ve peynir farklı ayrı tanımlanarak yapay zekâya öğretiliyor. Yapay zekâ, elde ettiği görselleri kendi kendine birleştirerek en hoş pizzayı ortaya çıkarıyor.

Araştırmacılar, PizzaGAN’ın yakında öbür şeyler de yapacağını açıkladılar ve eklediler: “Modelimizi sadece pizza bağlamında kıymetlendirmiş olsak da benzer bir yaklaşımın burger, sandviç ve salata gibi öteki yiyecek çeşitleri için umut verici olduğuna inanıyoruz.”