Yığılma Diskleri Konusundaki 40 Yıllık Gizem Çözüldü

Yığılma Diskleri Konusundaki 40 Yıllık Gizem Çözüldü

Bu yılın başlarında, insanoğlu birinci kere bir kara deliğin olay ufkunu gözlemleme talihi yakaladı. Bilim insanları bu yeni müşahede ile bir arada birçok yeni keşfin kapılarının açılacağının kelamını verdi. Artık milletlerarası bir grup, tüm bilimsel bulgularımız ile birlikte dünyanın gelmiş geçmiş en ayrıntılı ve yüksek çözünürlüklü karadelik simülasyonunu üretmeyi başardı.

Yığılma Diskleri Konusundaki 40 Yıllık Gizem Çözüldü

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlanan raporda, Northwestern Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nden gelen bilişim tabanlı astrofizikçilerden oluşan bir grup, 40 yıllık gizemi çözmeyi başardı.

1975’te Nobel ödüllü fizikçi John Bardeen ve astrofizikçi Jacobus Petterson, dönen bir kara deliğin yakın bölgelerinde (kara deliğin ekvator düzlemiyle tıpkı hizaya gelmek için kara deliğin yörüngesinde dönen ve içine düşen husus olan) eğimli bir yığılma diski oluşturacağından bahsetti.Yığılma Diskleri Konusundaki 40 Yıllık Gizem Çözüldü

Yıllarca kara delikleri gözlemleme ve daha güzel manaya yeteneğimizin sonlu olması, bu teorileri kanıtlamamızı engelliyordu fakat yapılan son simülasyon bunu değiştirdi. Takımın yapmış olduğu simülasyonda, dış bölgedeki yığılma diskinin eğimli olduğu fakat iç bölgelerdeki diskin kara delik ile hizalandığı tespit edildi.