20 Yıl Önce Üretilen Dünyanın İlk Kameralı Telefonu

20 Yıl Önce Üretilen Dünyanın İlk Kameralı Telefonu

Öncelikle birinci kameralı telefonu kimin piyasaya sürdüğü ile ilgili bir karışıklık kelam konusu. Wikipedia’ya nazaran birinci kameralı telefon Samsung’un SCH-V200 modeli telefonuyken, tıpkı makalenin devamında dünyanın birinci gerçek kameralı telefonunun Sharp’ın J-SH04 modeli olabileceğini söyleniyor. Lakin Japon şirket, kamera donanımlı telefonunu Samsung’un SCH-V200’den birkaç ay sonra piyasa sürdü. Tüm bu bilgilerle bir arada, biraz daha araştırmaya devam ettiğimizde ise bu bahsettiğimiz iki modelden bile daha evvel çıkmış bir kameralı telefona rastlıyoruz.

İlk gerçek kameralı cep telefonu aslında bir öteki Japon telefon üreticisi olan Kyocera tarafından üretildi. Dünyanın birinci kameralı cep telefonu VP-210 Visual Phone’du. Japonya’da 1999 üzere erken bir yılda yukarda bahsedilen iki modelden daha evvel piyasaya sürüldü. Birinci kameralı telefon olmasının yanı sıra daha da enteresan olanı, bugünün özçekim kameralarına benzeyen bir ön kamerası olmasıydı. Kyocera VP-210, 110.000 piksel kamera ile 2 inç renkli TFT ekrana sahip. Bu piksel sayısı başınızı karıştırmasın, aslında yalnızca 0,11 MP olan küçük bir kamera sensörü. Telefonun fiyatı ise 1999 yılında (şaşırtıcı olmayan şekilde) 335 dolar civarındaydı.

20 Yıl Önce Üretilen Dünyanın İlk Kameralı Telefonu

Şimdi, Wikipedia’nın birinci kameralı cep telefonları olduğunu tez ettiği öteki iki modele bakalım. Samsung SCH-V200 resmi olarak Haziran 2000’de piyasaya sürüldü. Öteki taraftan ise Sharp’ın J-SH04 modeli birkaç ay sonra Kasım 2000’de duyuruldu. Her ikisinde de kamera vardı ve manzara yakalayabiliyorlardı, lakin iki model ortasında temel bir fark vardı. Samsung SCH-V200 temelde artta kamera modülü bulunan bir telefondu. 0.35 MP kamera vardı ve telefon 20 fotoğraf çekebiliyordu. Bu çekilen fotoğrafları paylaşmak için ise bilgisayarınıza bağlanmanız gerekiyor.

20 Yıl Önce Üretilen Dünyanın İlk Kameralı Telefonu

Öte yandan Wikipedia, Sharp’ın J-SH04 modelini birinci gerçek kameralı cep telefonu olarak nitelendiriyor zira J-SH04 modelinde telefona entegre bir kamera sistemi var. Sharp J-SH04’ün kamerası tam olarak entegre olduğundan, telefondan çekilen fotoğraflarınızı tekrar telefondan paylaşabiliyorsunuz. Sharp her ne kadar entegre kamera sistemiyle Samsung’dan daha uygun olsa da kamera kalitesi olarak Samsung’dan geride kalıyordu. Sharp’da Kyoreca üzere 0.11 MP bir kamera kullanmıştı.

20 Yıl Önce Üretilen Dünyanın İlk Kameralı Telefonu

Her şey temelde 0.11 MP kamerayla başladı. Bugün akıllı telefonlarda 48 MP hatta 64 MP kamera sensörleri konuşuluyor. Megapiksel sayısı önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Gelecekte 192 MP kameralı cep telefonları görürseniz şaşırmayın, sonuçta Qualcoom’un yüksek kalitedeki yonga setleri yüksek çözünürlüklü kamera modüllerini destekliyor.