477 Yatırımcıdan İklim Değişikliğine Dikkat Çeken Mektup

477 Yatırımcıdan İklim Değişikliğine Dikkat Çeken Mektup

34 trilyon dolar üzere söylem ederken bile titreten bir paraya hükmeden 477 yatırımcı, G20 Zirvesi'nden çabucak önce iklim değişikliğine karşı çaba konusunda hükümetlere davette bulundu.

Yatırımcılar, 'Dünya hükümetleri'ne hitaben 'Paris Anlaşması' gayelerine ulaşmak için acil bir formda sonuç verecek tedbirlerin alınması ve uygulanmaya başlanmasının gerekliliğini belirten bir mektup yazdı.

200'e yakın ülkenin, global ısınma sonucundaki sıcaklık artışını 2 dereceyle sonlandırma konusunda belli kararlar aldığı, 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşması'nda her ülke kendine makul bir karbon salınım hududu belirledi. Belirlenen kurallarla devam edildiği takdirde 21. yüzyıl sonunda sıcaklıkların 3 derece artması bekleniyor.

477 Yatırımcıdan İklim Değişikliğine Dikkat Çeken Mektup

Mektupta yer alan sözlerse şu halde oldu:

“Bir azim eksikliği var. Bu azim eksikliği yatırımcıları endişelendiriyor ve bu meseleyle acil bir halde ilgilenilmesi gerekiyor. Hükümetlerin, Paris Mutabakatıyla uyumlu iklim senaryolarını siyasetlerine ve güç dönüşüm yol haritalarına adapte etmek üzere yatırımcılarla işbirliği içinde olması uzun vadeli planlama ve varlık alım-satım kararlarımızın belirlenmesi için hayati kıymet taşıyor.”

Birleşmiş Milletler'in düzenlediği bir toplantı sırasında global ısınmayı 1,5 dereceyle sonlandırmanın maliyetlerinden bahsedildi. Yıllık 830 milyar dolar üzere bir meblağ karşılığında belirlenen amaca ulaşılabiliyor. Bu tedbirin alınmaması durumundaysa ortaya çıkacak tablonun çok daha büyük ve altından kalkılamaz olacağı belirtiliyor.