650 Antik Sembolden Oluşan, Dünyanın En Eski Emoji Seti

650 Antik Sembolden Oluşan, Dünyanın En Eski Emoji Seti

Günümüz dünyasında emojilerden kaçış yok. Pek çok sohbette toplumsal medya platformunda bu emojileri görüyoruz. Emojileri görmediğimiz noktada ise logolar, semboller hayatımıza giriyor. 

Yeni bir proje, emojilerin bir noktada kökenine kadar dönüyor. Vakte karşı koyan sembolleri ele alan bir proje, yüzlerce antik sembolü bir ortaya getirmeyi amaçlıyor. Bu semboller ortasında kendi unutulsa da kültürü hatırlanan Mayalar, antik Mısırlılar, Aztekler üzere toplumların ve Yeni Zelanda’daki Maori kabileleri üzere toplulukların sembolleri de yer alıyor. 

Sonuçta ortaya çıkan bu çalışmalar, Symboikon Digital Encyclopedia ismiyle bir ortaya getirildi. Roma’da yaşayan dizayncı Michela Graziani, üç yıldan uzun bir müddettir proje üzerinde çalışıyor. Kelt, Astroloji, Hopi, Geometrik üzere kategorilere ayrılan ve 650’den fazla sembol içeren bu arşiv, açıklamalarla birlikte ayrıştırılmış. Böylelikle kültürlere nazaran hangi sembollerin yine doğuşu, hangilerinin sevgiyi söz ettiğini görmek mümkün oluyor. 

650 Antik Sembolden Oluşan, Dünyanın En Eski Emoji Seti

Graziani, araştırması için antropologlar, tarihçiler, dizayncılar ve yazarlarla çalışarak bir arşiv oluşturduğunu söylüyor. İnsanların irtibat için her vakit semboller oluşturduklarını söyleyen araştırmacı, bir tasarımcının bu mevzuda bilgili olarak manalı çizimler yapabileceğini söylüyor.

Aslında bu cins sembolleri günümüzde hali hazırda da kullanıyoruz. Örnek vermek gerekirse Bluetooth sembolü, 10. yüzyılda yaşamış olan Harald Bluetooth’un isminin rünik harflerle yazılış halinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Benzeri dizaynlara imza atan sanatçı, kültürel olarak uygun olmayan kullanımlardan kaçınmak için yapıtlarını ticari olarak kullanıma açmış durumda. Symbolikan şu anda Kickstarter’da bir proje olarak yer alıyor. Bu kütüphanenin fiyatı şu anda 28 dolar olarak gözüküyor.